| BarbuDanielDanutul a întrebat:

Cat m-ar costa sa-mi fac cartea de identitate si ce documente imi sunt necesare daca mi-am pierdut-o? Va rog sa-mi dati un raspuns cat mai curand. Va multumesc tuturor.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

7 lei si 40 de bani platiti la sectia financiara.
Faceo Curando la Romania carte a de identitate?

| Violleta2022 a răspuns:

-Mergi la Politie, servicul de Evidenta a Populatiei din judetul tau si anunta pierderea cartii de identitate.
- Mergi la TAXE si platetsi amenda de pierdere a cartii de identitate (intre 40 si 80 lei) si se anunta la Monitorul oficial, pierderea cartii de identitate.
-Tot la Politie, sectia Evidenta Populatiei mergi si soliciti eliberearea unei alte carti de identitate.

Actele necesare eliberării unei noi cărți de identitate:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate
-actul de identitate, cu excepţia situaţiei în care acesta a fost pierdut, furt sau distrus;
-certificatul de naştere, original şi copie;
-certificatul de căsătorie, în cazul persoanelor căsătorite sau al soţului supravieţuitor, original şi copie;
-certificatul/hotărârea de divorţ, după caz, original şi copie;
-certificatul de deces al soţului/soţiei decedat/decedate, în cazul soţului supravieţuitor, original şi copie;
-certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, după caz, original şi copie;
-documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, precum şi, după caz, cel cu care se face dovada adresei de reşedinţă, original şi copie;
-chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate - costa 7 lei si se plateste la ghiseul unde se platesc TAXELE

În funcţie de motivul pentru care se solicită eliberarea cărții de identitate, sunt necesare și alte documente, pe lângă documentele mai sus enumerate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista costuri pentru a îți face carte de identitate

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Măcar numele ai reusit sa ți-l scrii corect.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

7 lei taxa buletin, Adeverința de la Primăria unde ai domiciliul, Certificatul de Naștere și Buletinul actual daca e cazul. Nu se face mai repede de 7 zile.

| mi25 a răspuns:

Nu o asculta pe Violleta, ca iar este pe langa subiect. Nu se mai anunta pierderea la politie. Si asta de cand serviciul de evidenta a persoanelor este in subordinea primariilor.
DOCUMENTE NECESARE:
– cererea pentru eliberarea actului de identitate;
– certificatul de naştere;
– certificatul de căsătorie, în cazul persoanelor căsătorite sau al soţului supravieţuitor;
–certificatul/hotărârea judecătorească de divorţ definitivă/irevocabilă, după caz;
– extrasul de carte funciară sau documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, precum şi, după caz, cel cu care se face dovada adresei de reşedinţă; extrasul de carte funciară trebuie să fie obţinut cu cel mult 30 de zile anterior datei depunerii cererii;
– un document oficial cu fotografie de dată recentă – permis de conducere sau paşaport pentru persoanele care nu au preluată imaginea facială în R.N.E.P.;
– documentul cu care face dovada achitării contravalorii actului de identitate -7 lei.