| Adyy5 a întrebat:

Cate calorii are o lingura de miere(fara glume)?

4 răspunsuri:
| sir sanjei a răspuns:

O lingurita de miere, adica 15 grame din aceasta substanta-minune la care albinele muncesc din greu, contine 64 de calorii, care vor fi convertite in 267 kJ

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru sir sanjei):

Nu stiu cat are o lingurita de miere, este f relativ si depinde de indemanare cat o poti incarca. Daca spui ca 15 gr=64 calorii rezulta ca mierea are 4260 calorii / kg ceea ce este eronat. Mierea are 3250 calorii / kg. - rezulta 48 calorii/15 gr. Altii spun ca lingurita de miere= 8-10 gr.

| sir sanjei a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mierea ingrasa pentru ca este un aliment bogat caloric dar numai daca dvs alegeti sa mancati cantitati mari. Mierea de albine este bogata in calorii si de aceea ingrasa sau mai bine spus nu slabim mancand miere. Mierea este mai dulce decat zaharul avand 65 de calorii la o lingurita fata de 48 de calorii pe care le are zaharul.

sursa este prodieta.ro

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru sir sanjei):

Eu nu sustin contrariul. Spun doar ca poti gasi 100 de pareri in ce priveste cantitatea cuprinsa intr-o lingurita. Calculul pe care ti l-am dat la raportul dintre 15 gr si 64 calorii este f precis. Mierea are 3250 nu 4260 cat rezulta din datele tale.