| varogsanuvasuparati a întrebat:

Câți ani trebuie să aibă o persoană ca să aibă un card bancar?

Răspuns Câştigător
| teosbeos a răspuns:

La banca transilvania trebuie sa ai minim 14 ani si sa vi cu tutuorele legal sau cu un părinte.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

14 ani impliniti si sa aiba buletin.

| Valyasdfg a răspuns:

Poți fi și minor cu numele tău pe el, dar cardul va trebui sa fie asupra unui adult in cazul in care ești prea mic, sunt scoli in Romania in care elevii dețin carduri pentru acei ziși" cec de bani" ești minor și vrei card? Te duci cu unul dintre părinți la banca și îți faci, doar că trebuie să ai niste bani să îți poți întreține contul, pe card, sau daca nu va trebui mers lunar la banca să plătești, nu-i mult vreo 10 lei cred

| teosbeos a răspuns:

Nu stiu exact vârsta, dar cred ca de undeva de la 13 poate chiar mai devreme, cu condiția să ai un părinte care sa fie al doilea "proprietatea " al contului. Atunci cand faci 18, cardul devine numai al tau. Pana atunci ai nevoie de un părinte cand îl faci. La mine mama, ea a fost cu mine sa-mi fac cardul, nu a mai stiut nimic de el după ce a semnat hârtia aia la banca. Bine, nici nu a stat sa caute si sa verifice ce bani am sau scot.
Sper ca te.am ajutat. Dar oricum sa stii ca astfel de informații, cel mai sigur si in forma cea mai corecta, găsești ori la banca ori pe site.ul lor oficial. Si vârsta, cel mai probabil, depinde de banca. Eu mi.am făcut card la 15-16 ani.