| anastasia a întrebat:

Ce cred delfinii despre noi oamenii?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

E drept ca intrebarea s-a mai pus, dar, fiindca n-am raspuns atunci pot sa incerc sa raspund acum. E greu sa empatizez cu sipaticele animale si am sa incep pria a spune ce nu cred delfinii despre noi:
-nu ne cred pesti si ca am putea sa le servim de hrana(n-am auzit vreodata ca vreun delfin sa manace un om spre deosebire de rechin, dovada ca delfinul pare a sti cine suntem);
-nu ne cred prosti, par a ne crede la fel de destepti ca ei devreme ce accepta sa se joace cu noi si par bucurosi sa o faca;
-nu ne cred fapturi pentru care viata in apa sa fie fireasca, devreme ce, cand un om pare epuizat de inot si risca sa se inece, daca sunt prin preajma delfinii il imping spre mal; inteleg, presupunem, ca suntem fapturi terestre;
-sunt situatii in care delfinii par a ne socoti semenii lor; cand spun asta ma gandesc la cazul semnalat intr-un definariu in care oamenii inotau alaturi de delfini iar o doamna s-a trezit dintr-o data atacata de un delfin; etologii au explicat intamplarea prin faptul ca atacatorul era un mascul aflat in perioada imperecherii si ca atacul fusese, de fapt un asalt amoros...Si uite asa, ba negand, ba afirmand am putut presupune cam ce gandesc definii despre oameni... Daca presupunerile noastre sunt adevarate sau false poate ne vor spune-o vreodata chiar ei...

8 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

S-a mai pus intrebarea asta.

| Filip23 a răspuns:

Delfinii sunt mai putin informati, dar cainii au impresii nasoale... bine ca nu pot comunica intre ei.

| Delia 75 a răspuns:

Desi se stie ca delfini sunt foarte inteligenti ...nu cred ca ei au invatat sa vorbeasca, pentru ai ii putea intelege noi.
laughing

| ShaKuri a răspuns:

Mi'a spus un delfin anul trecut ca. el are o impresie buna despre oameni.mai ales aia care sunt darnici si il hranesc. Insa are o problema cu acea categorie de oameni care se tot intreaba in legatura cu ce parere are el despre specia umana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand am vizitat Turcia am fost la delfinariu si contra cost puteai sa "inoti" cu delfinii happy
A fost super, o amintire de neuitat happy
Mie mi se par gingasi, foarte atenti cu oamenii, sa nu ii loveasca sau raneasca. Mie mi se par foarte inteligenti si nu cred ca ar vrea sa ne atace sau sa ne guste, cum a spus si april. Ne lasa sa ii invatam trucuri si sa ne aporpiem de ei happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunte ce-i care le tulburam linistea luindui la menagerii, delfinii trebuie sa fii liberi, fara probleme si frica pentru ziua de mine... oamenii sunt ce-i ce nu pot pretui viata...imi place sa fiu delfin insa imi este frica sa nu fiu prisns

| ninutsa a răspuns:

Că suntem oameni răi

| cristina_5141 a răspuns:

Mai aveti ceva la tema asta Ce cred delfini despre oameni