| Justasimplequestion a întrebat:

Ce e "Shenghen"? Adica vreau sa zic in ce ma priveste pe mine ce ar trebui sa fac daca vreau sa plec in alta tara de exemplu in Spania la munca ce se schimba? Pe internet nu am citit ca scrie prea mult m-am gandit ca ma lamuriti voi mai scurt asa, multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Schengen nu are nicio legătură cu munca in alta tara. Are legătură strict cu trecerea frontierei

| anonimg a răspuns:

Shengen este pentru șoferi. Adică să nu mai existe controale vamale în țările din UE care sunt în acest spațiu Schengen.
Bineînțeles, că sunt afectați și pasagerii acestora de timpul petrecut la controlul bagajelor.
Țările sărace din UE sunt foarte corupte. Așa se face că românii sunt corupți din pricina sărăciei. Mai concret, poliția vamală acceptă traficul de droguri, narcotice, de femei, alcool, produse neinregistrate și altele, ca să mai adauge astfel un venit la salariul lor care este mic.
Tu ca să călător n-ai treabă cu așa ceva. Dar pentru că nu suntem în Schengen va trebui să aștepți la vamă ca să ți se controleze bagajul. Atât. Dacă ajungem în Schengen vom intra cu toată corupția din țară și o vom corupe și alte țări. Ilegalitatea va fi foarte mare în UE și toată lumea va avea de suferit.

| StoicAnalysis a răspuns:

Elimina controalele de la granita si e un avantaj mare pentru domeniul transporturilor internationale, pentru ca nu mai pierd timp pretios la vama, marfa ajunge rapid, costurile privind transportul scad, etc...

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Shenghen înseamnă că poți călători liber in orice țară din Europa din acest teritoriu. Din păcate Romania poate intra in Schengen doar aerian și maritim. Deci poți călători liber în Spania cu avionul sau cu vaporul.