| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Ce este constiinta? adica o constiinta pentru a exista are nevoie de toti neuronii,nu? adica sa gandeasca,sa simta, tot! exact ca noi!

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Nu asta spune acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| Ax3LdeV a răspuns:

Aceasta o gasesti in filosofie, pur stiintific nu stiu daca ar putea cineva sa iti dea un raspuns.

| pam0pam a răspuns:

Constiinta nu tine ne numarul de neuroni, de cat de inteligent esti sau mai stiu eu ce. Este ceea ce ne diferentiaza de animale, de roboti. Ce ai tu special fata de un animal? Si animalele suni inteligente, dar ce ai tu diferit? Constiinta. Esti capabil sa gandesti, sa reactionezi. Sa fii constient ca existi. Sa ti cunosti eul. Constiinta nu este ceva medical precum neuronii sau sinapsele, este mai mult ceva psihic. Este eul tau, personalitatea ta

Răspuns utilizator avertizat
| pam0pam a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Pui niste intrebari foarte strange si se cunoaste ca nu te ai informat deloc. In primul rand cum sa bagi neuronii intr-un calculator? Neuronii practic sunt niste organe, niste celule mici legate intre ele care fac legaturi numite sinapse. Ca si un ficat, cum ar fi sa bagi un ficat intr-un calculator?
Si cum sa bagi neuronii intr-un calculator daca ei sunt niste celule umaneee? Calculatoarele se bazeaza pe alte principii. Eu zic sa te interesezi mai mult despre calculatoare si mai putin despre neuron sau mai stiu eu ce.

Răspuns utilizator avertizat