| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Constiinta depinde 100% de neuroni,dupa ce mor neuronii nu mai exista nici constiinta, nu?

13 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

E un zvon care pare a fi adevarat. Pina la proba contrarie :-)

| Tyberiu2000 a răspuns:

De fapt, conștiința depinde de informațiile care se află în impusul nervos, creat de neuroni și transmis prin sinapse. Nu se știe exact de ce aceste impulsuri nervoase au această proprietate, și ce le diferă de niște unde electrice simple. E destul de greu să lucrăm și pe creier, care este un mecanism al naiba de complex, dar se știe că odată cu moartea neuronilor și a sinapselor, informațiile stocate de acestea dispar, sau, mai bine spus se transformă, conform principiului mecanicii cuantice care spune că informația nu poate să fie distrusă...

Răspuns utilizator avertizat
| Tyberiu2000 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Dansul e doar numele dat unei mișcări, atunci când se termină, se duce în mediu ca și căldură ( orice mișcare necesită arderi, arderile au loc, evident, cu eliberarea de căldură). Cântecul reprezintă unde elastice, care împrăștie energie și sunt preluate de receptorii auditivi, care mai apoi sunt transformate în impulsuri nervoase, care sunt stocate în creier. În plus, e greșit să spui că orice concept cară o informație. Spre exemplu întunericul nu are o informație, deoarece nu-i ceva material, e doar lipsa fotonilor, nu e ca și cum e prezența unor "anti fotoni", pe de o altă parte, electronii pot să care o informație. Iar după cum ar trebui să ști, în natură nimic nu se distruge, totul se transformă, deci, orice poate să cală o informație nu poate să fie distrus...

Răspuns utilizator avertizat
| Tyberiu2000 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Nu, nu am spus că există viață după moarte. doar am răspuns la întrebare că "după ce mor neuronii moarte și conștiința" și apoi, doar mi-am susținut punctul de vedere. Îmi pare rău că deducerea ta logică nu a fost prea corectă, dar nici măcar logică nu a fost...

Răspuns utilizator avertizat
| Tyberiu2000 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Și, revii la ideea că nu există viață după moarte, spusă în alte cuvinte. Eu o să afirm din nou că nu la asta m-am referit și o să spun doar că neurologia nu e destul de avansată să spune ce e conștiința, de ce există și cum funcționează pe deplin. În eu doar am încercat să subliniez acest fapt printr-o frază foarte scurtă, dar pentru că tu erai nevoit să îți arăți superioritatea de ateu, a trebuit oarecum să desfaci firul în patru. Acum o să spui că nu ai vrut să îți arăți superioritatea sau chiar că nu ești ateu, dar amândoi am ști că minți, deci te rog, nu mai încerca...

Răspuns utilizator avertizat
| Tyberiu2000 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Agnostic, înseamnă în mai puține cuvinte că "Oamenii nu pot spune dacă Dumnezeu există", iar ateu înseamnă "persoană care neagă existența vreunui zeu". Să fi un "ateu agnostic" este imposibil, deoarece unul din crezurile tale îl neagă pe celălalt...

Răspuns utilizator avertizat
| Tyberiu2000 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Nup, există sau nu există Dumnezeu e crez de agnostic. Indiferent de cât de prost sunt proporționate cele două idei. Deși în mare tu ești un "vreau să par inteligent, dar cum mi-e lene să caut dovezi să-mi susțin punctul de vedere, am să zic că poate mă înșel"

Răspuns utilizator avertizat