| 4343gddhkied a întrebat:

Ce faculta poti face daca mergi la filologie-istorie? Sau care profil ar fi mai indicat in functie de facultate?

1 răspuns:
| Ddd27 a răspuns:

Pai fiind profil de filologie, poti mai tarziu sa mergi la jurnalism sa zicem, sau la litere, profilul avand si istorie, te poti duce la facultatea de istorie si geografie, nu stiu daca este facultate simpla de istorie, fara geografie. Sau poti sa te duci si la Drept, la filozofie. Eu de ex am terminat anul trecut filologie - bilingv engleza si am ramas un an acasa pentru a invata sa intru la Farmacie, ca am discutat foarte mult cu foarte multa lume, si nu prea am ce face cu filologia, istoria, filozofia, dreptul, in afara de a fi profesoara pe un salar destul de mic. Dar mai ai timp sa te gandesti la ce facultate vrei sa mergi, pentru ca din intrebarea ta trag concluzia ca urmeaza sa fii la liceu. Si eu timp de 4 ani cat am fost la filologie, eram convinsa ca merg la Litere mai departe, si cu 3 luni inainte de Bac mi-am dat seama ca nu am ce face cu specializarea asta. Te intereseaza vreo facultate in special?