| anonim_4396 a întrebat:

Ce marca de mașini de spălat este mai buna? Eu am Whirlpool și nu sunt prea mulțumită.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am avut masina de spalat Polar (De la Whirlpool produsa in Polonia). M-a tinut 12 ani. Nici acum n-ar fi rea. S-a dus o valva dar am preferat sa-mi cumpar una noua ca arata urat (se exfoliase de la umezeala). Mi-am luat un Arctic ca are garantie 5 ani. Sotia mea nu este multumita si am chemat service-ul. Meseriasul de la service mi-a spus ca n-am facut rau, ca nu sunt masini mai bune sau mai rele, Ca toate-s facute la norma dar astea macar sunt facute in tara. Ca majoritatea sunt facute in China si nici alea nu tin cine stie ce.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Cred că depinde f mult și de ce noroc ai atunci când cumperi ceva...

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

E si asata o chestie. Asa am avut noroc si cu centrala termica. M-a tinut 15 ani desi era dintr-o marca ce a aparut si a disparut imediat.

Bula
| Bula a răspuns:

Am un Beko de aproape 10 ani, functioneaza fara probleme.

| winter a răspuns:

Am un indesit care in toamna face 10 ani, masina este ok dar am observat ca programul scurt de spalat mai adauga cu 10-15 minute fata de timpul de baza. In rest sunt multumit avand in vedere ca pun rufe si apas pe buton.

| Violleta2022 a răspuns:

Miele este fantastica, dar este scumpa a naibii.

| NLS a răspuns:

In România am avut și încă avem Whirlpool, din septembrie 2004. În 2011 s-a defectat programatorul (inlocuit-230lei) și in rest nici o problema.
Apa e foarte dura, dar folosim Calgon.
Tabla e intacta, zero rugina.

In Germania avem Bosch, in 6 ani nici o problema majoră.
Daca se va strica, va urma Miele.

| dannyel86 a răspuns:

Te referi la defectiuni sau erori de functionare?
Eu am Whirlpool, cu incarcare verticala si sunt multumit. big grin
Daca te referi la performanta, acolo e alta treaba. Depinde ce detergent folosesti. Daca speli cu Ariel si nu esti multumita, atunci poti da vina pe masina si pe programele ei. Daca speli cu detergent de mana a treia, nu trebuie sa te miri ca rezultatele nu sunt cele asteptate.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca una nemteasca.

| FaraNume1245 a răspuns:

Miele.

| AdrianUrsut a răspuns:

Cele mai bune masini de spalat rufe sunt cele de la Miele sau AEG. Dar sunt foarte scumpe.

Asa ca intrebarea ar trebui pusa putin diferit si ar suna cam asa: Care sunt cele mai bune masini de spalat rufe cu un bun raport calitate pret?

Iar raspunsul detaliat il gasesti accesand https://www.2pareri.ro/top/cele-mai-bune-masini-de-spalat-rufe/