| anonim_4396 a întrebat:

Ce masuri vor fi luate daca voi intarzia cu rata la banca cu mai mult de o luna? este vorba de un credi >pentru uz personal< nu mai stiu daca mi au cerut si contractul de casa, am si un girant.

Răspuns Câştigător
| ka2 a răspuns:

Penalitati, si posibil bagata in baza de date ca rauplatnic. In rest, mai nimic, stai linistita nu-ti ia nimeni casa, decat daca ai girat cu ea.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La inceput veti primi acasa atat tu cat si girantul instiintari luna de luna. Penalizarile vor creste foarte mult. Dupa un numar de luni (scrie in contract cate) va incepe procedura de executare. In sensul ca veti primi, amandoi, acasa o hartie prin care veti fi somati sa platiti toate datoriile si cel putin o parte din credit intr-un termen dat. Apoi fie iti vor fi opriti bani din salariu, fie ii vor fi opriti girantului, fie un executor bancar va va vizita pe amandoi pentru a evalua bunurile pe care le aveti in proprietate. Nu conteaza, din cate stiu, daca ai girat sau nu cu ele, banca are dreptul sa-si recupereze banii, daca tu sau girantul aveti bani sau proprietati.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi si anunta banca si impreuna cu reprezentantul bancii se v-a gasi o modalitate de reesalonare.In felul acesta nu ajungi in baza de date a rauplatnicilor.