| Bogdan201739 a întrebat:

Ce pot face pentru a retine mai usor unele lucruri la scoala?

Dar ma refer... Gen o poezie! Normal ca sa o invat trebuie sa o citesc de 5 ori dar asa sa trebuiasca sa o citesc de 2 ori si sa o retin.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repetitia este mama invataturii. Eu nu cred ca poti sa inveti un text citindu-l de 2 ori... Fiecare om are capacitatea lui, unii invata mai repede, altii mai greu, insa daca nu prea poti invata instantaneu.Mi se pare cam irealist ce vrei tu, sa poti sa citesti o data o lectie si dupa aceea sa o stii. Pentru a invata mai repede iti sugerez sa inveti cu voce tare daca poti, sa citesti fiecare capitol si dupa sa incerci sa il re produci.

| Bogdan201739 explică:

Nu eu m-am referit la chest gen sa retin fraze suachesti care le-as putea face. Si dupa ce fac ce trebuie sa fac gen o definitie din prima sa o retin, sa o citesc o data si sa o retin. Sunt foarte atent acum si nu ma ajuta

| Brasovanu_Andrei_2000 a răspuns:

Eu iti sugerez sa citesti prima strofa pana o retii dupa sa o citesti pe a doua si sa o retii dupa le inveti pe amandoua una dupa alta si tot asa! Iti garantez ca e eficienta am invatat luceafarul in acest fel daca nu merge asa iei o pastila memo+ si dupa aplici aceeasi metoda! Fundita te rog happy

| Bogdan201739 explică (pentru Brasovanu_Andrei_2000):

Nu eu vorbeam in general nu neaparat sa invat poezia

| icecream24 a răspuns:

Daca vrei incearca sa te inregistrezi spunand poezia/lectia si sa asculti inregistrarea la casti. Asa poti sa faci si alte lucruri in timp ce asculti si se va imprima in minte. Sper ca te-am ajutat!happy