| Flaviucu a întrebat:

Ce sa mai mananc ca sa ma ingras putin? Am luat si "Creatine FX" pentru masa musculara, am facut sala 4 luni, dar fara rezultat, fara kg in plus doar muschii au miscat putin. Vitamina C iau zilnic. Ce sa mai mananc ce sa mai iau? Fundita; o3

18 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Alergi zilnic pana pici, la propriu, pentru muschi la picioare.

Faci flotari DUPA PROGRAMUL ASTA : http://hundredpushups.com/

Faci tractiuni de aici : http://twentypullups.com/

Cele mai bune exercitii se fac de acasa, fara sala.

| Flaviucu explică (pentru Hirako):

Fac atletism, alerg zilnic happy

| Hirako a răspuns (pentru Flaviucu):

Daca maresti mereu distanta/viteza este imposibil sa nu se vada rezultate. Daca alergi mereu la fel nu rezolvi nimic...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hirako):

Aiurea, cu exercitii acasa o sa ai rezultate mult mai PROASTE decat la sala.

E clar ca nu ai nicio treaba cu sportul asta, macar nu mai spune tampenii.

Apuca-te de sah in loc sa aberezi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hirako):

Si apropo, muschii la picioare NU se fac prin alergat, ci prin :
- genuflexiuni cu haltera pe umeri, greutate mare
- impins la presa
- extensii la aparat
- flexii la aparat
- ridicari pe varfuri din picioare
- ridicari pe varfuri la aparat din sezand

TOATE cu greutati, cand poti mai mult de 10 repetari, maresti greutatea.

Si CEL MAI IMPORTANT : mancarea, 4-5 poate chiar 6 mese pe zi ( dar MESE, nu gustari ) bogate in proteine si sarace in carbohidrati si grasimi, asa pui muschi fara grasime, manacrea e cel mai important.

Dar sincer, la ce nivel SLAB de pregatire ai ( daca spui ca cele maibune exercitii sunt acasa e clar ca NU ai nicio treaba cu sportul asta, asta e replica de COPIL MIC ) m-as mira sa intelegi macar 10 % din ce-am scris.

| Hirako a răspuns (pentru Cosmin86):

Vorbesc din experienta, asa ca toata pregatirea ta e de materie maronie. Spune-mi macar ce ai fumat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hirako):

Apropo, compara si tu un culturist cu un atlet sa vezi cine are picioarele mai musculoase, atletul le are de vreo 5 ori mai mici.

Si eu tot din experienta vorbesc.

Uite, tu faci acasa, zi-mi si mie cum lucrezi :

- umeri, nu-i lucrezi, ii ai plati
- spate, doar tractiuni? cu tractiuni se lucreaza marele dorsal, muschii : trapez, rotundul mare, rotundul mic, zona lombara, NU ii lucrezi, deci faci doar 25 % din spate ( mai ai nevoie de 2 tipuri de ramat, indreptari, hiperextensii, etc. )
- cu flotari lucrezi partea inferioara a pieptului, ai nevoie si de exercitii pentru zona superioara si de exercitii de izolare, etc.
- nici macar bicepsii nu-i lucrezi din 3 unghiuri cum ar trebui
- etc.

Cu exercitii acasa NU o sa te compari niciodata cu cineva care face sala CORECT ( 90 % din oameni se antreneaza haotic la sala si au rezultate de 2 bani ) si se alimenteaza corect ( peste 3 mese pe zi bogate in proteine, cand vrei muschi seriosi mananci undeva la 5-6 mese ).

Ti-am adus si argumente, sa nu zici ca aberez, oricum e clar ca nu ai vorbit NICIODATA cu un sportiv ca lumea sau cu un instructor, probabil nici n-ai calcat la sala.

Argumente de genul "exercitiile acasa sunt mai bune" sunt pentru copii mici si comozi, carora le e "lene" sa munceasca cum trebuie.

Sincer, vorbeste cu un instructor sau macar documenteaza-te ( culturism.ro, getfit.ro, topculturism.ro sau orice alt site de specialitate ).

Copil mic paralel cu sportul happy

| Hirako a răspuns (pentru Cosmin86):

( 90 % din oameni se antreneaza haotic la sala si au rezultate de 2 bani ) - this.De ce presupui imediat ca el a facut corect? Daca in 4 luni nu s-a fazut nicio schimbare, sigur e paralel cu sala, deci pentru el ar fi MULT mai bine sa se antreneze acasa.Sa gresesti la tractiuni/flotari cu programul in fata e mai improbabil decat sa o faci acasa.Cu astea spuse, inchei discutia idioata si fara sens.Toate cele bune!

| Flaviucu explică (pentru Hirako):

Am spus eu ca fac sala? Am spus ca fac atletism de performanta si fac piept de 2 ori intr-o saptamana si in cealalta picioare(varfuri, geno) iar urmatoarea biceps, triceps, trapez, pecto.

| Hirako a răspuns (pentru Flaviucu):

Prietene, mai lasa alcoolul.Citeste-ti intrebarea... " am facut sala 4 luni, dar fara rezultat?"

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hirako):

Toate cele bune si tie

| Gabitech a răspuns:

Salut Flaviucu. Intrebarea mea ar fi cati ani ai in primul rand. in al doilea rand ar trebui sa te gandesti ca e vorba de metabolism, nu neaparat ce mananci, de arderile tale. Aceeasi problema ca tine am avut-o si eu. la 14 ani aveam 1, 48 si 48 kg happy in liceu eram slab..nici acum nu pot sa spun ca sunt gras..am ajuns la 177 si 75 kg, doar ca nu mai ma gandesc la asta ca la o problema. daca vrei sa te ingrasi nesanatos, doar sa te ingrasi, incearca fastfood, mananca tarziu, mai baga cate un snikers si multe prostii. Daca vrei sa te ingrasi armonios incearca sa mananci sanatos putin si des ..sau lasa pur si simplu timpul sa-si faca datoria. o sa ajungi la 24-25 de ani ca mine sa vezi zilnic ca te ingrasi fara sa faci nimic..mai baga si cate o bere din cand in cand..cate un gratar.happy bafta

| Flaviucu explică (pentru Gabitech):

Am 1.85 si 61 kg la varsta de 18 ani. Nu stiu, probabil asa imi este organismul, mananc foarte mult intr-o zi tot ce imi vine la rand si ce ai enumerat tu mai sus, mersi mult.

| Gabitech a răspuns (pentru Flaviucu):

Fii atent..gandeste-te de fiecare data cand mananci la lucrul asta..si poti sa intrebi un nutritionist sa confirme ceea ce spun eu. corpul se ingrasa de la proteine de aceea exista suplimente pe baza de proteine pentru ingrasat ok? la o masa corpul isi trage din mancare aprox 35 grame de proteine ( daca tu mananci o friptura de vita ce contine 150 grame, corpul isi ia 35 si restul elimina cand te duci la baie)
asta in cazul in care tu mananci odata pe zi ..si nu te ridici de la masa precum eu pana nu simti ca nu mai poti sa te misti.
corpul are nevoie de proteinele astea cam odata la 3-4 ore

d aceea trebuie sa mananci putin si des, sa oferi corpului 35 proteine la cateva ore ca el sa nu mai arunce nimic afara, in felul asta tu vei simti nevoia sa mananci mereu pentru ca nu ai mancat suficient si stomacul tau face galagie si corpul isi trage cantitatea necesara pentru a se ingrasa happy fumezi? si asta e un factor negativ, crede-ma ca sunt fumator si stiu

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabitech):

In sfarsit cineva care are habar de subiect

| IulianRomica a răspuns:

Ia LIDERIN si bagati-l in cur ca pe spozitorhappy FUNDA?

| IulianRomica a răspuns:

Ia LIDERIN si bagati-l in curhappy FUNDA?

| 1EndWorld a răspuns:

Salut TPU va prezint cel mai tare chat din Romania, are radio online nonstop pe care puteti sa faceti dedicatii prietenilor, pe situl nostru mai gasiti si haroscop, tv online, curs valutar, stiri de ultima ora, si va puteti strange cu prieteni la barfa www.cristyspania675.do.am primi cei 10 vor avea functie de moderator, adica puteti da ban la ceilalti dupa server ANUNT NOU: CEI care aduc 10 preiteni pe chat primesc functia de subadmin iar pe TPU primiti funda si vot