| ChrissD a întrebat:

Cine este bolnav de nefrocalcinoza poate sa imi dea detalii despre boala ce sintome ai, ce trebuie sa faci, ce poti manca si ce nu

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Semne si simptome:
Manifestarile clinice ale nefrocalcinozei sunt determinate de o etiologie de fond. Cele mai multe cazuri sunt asimptomatice iar nefrocalcinoza este identificata ca o anomalie radiologica. Tulburarile tubulare renale pot fi diagnosticate mai initi la examenul biochimic al urinii cind se evidentiaza glicozurie, aminoacidurie si fosfaturie. Poliuria si polidipsia pot fi manifestari clinice de debut prin pierderea capacitatii de concentrare a tubilor renali.

Aproximativ 50% dintre pacientii cu hipercalcemie sunt hipertensivi datorita cresterii vasoconstrictiei ca rezultat al depozitarii de calciu in arteriole si datorita cresterii eliberarii de catecolamine. Ocazional simptomele infectiilor recurente ale tractului urinar pot fi manifestari clinice de debut. Durerea abdominala recurenta si hematuria pot fi prezenta la copii si adulti. Nefrolitiaza asociata se poate prezenta acut cu colici.
Manifestarile clinice ale hipercalcemiei:
Rezistenta vasopresinei cu scaderea concentratiei renale si cresterea diurezei apei libere se manifesta prin poliurie si polidipsie. Alte efecte cum sunt glicozuria renala, aminoaciduria si proteinuria sunt raportate ocazional. Hipertensiunea reversibila apare la jumatate dintre pacienti datorita cresterii vasoconstrictiei periferice.

Hipercalciuria este de asemenea o cauza bine stabilita de insuficienta renala datorita vasoconstrictiei renale directe si a depletiei de volum indusa de diureza excesiva. Acest proces este de obicei reversibil, functia renala revenind la normal dupa ce hipercalcemia este corectata prin refacerea volumului. Totusi insuficienta ireversibila poate apare in hipercalcemia de lunga durata si este asociata intotdeauna cu depozitarea cristalelor de calciu.
Manifestarile clinice ale nefrocalcinozei microscopice:
Se descrie scaderea puterii de concentrare a urinei, cresterea azotului in singe. Ocazional se poate devzolta pielonefrita acuta sau obstructie ureterala prin calcul si insuficienta renala.
Manifestarile clinice ale nefrocalcinozei macroscopice:
Nefrocalcinoza macroscopica poate determina o gama larga de anomalii. Nodulii de calciu pot rupe epiteliul papilar si ajunge in sistemul calicial pentru a deveni pietre urinare si determina aspectul clinic al colicii renale, hematurie, migrarea pietrelor sau infectie de tract urinar. Totusi nefrocalcinoza macroscopica nu este considerate similara cu litiaza renala, deoarece nefrocalcinoza implica tulburari metabolice majore. Poliuria si polidipsia pot fi prodominante datorita excesului de diureza a apei libere cu reducerea capacitatii renale de concentrare urinara.

Hipertensiunea este mai putin frecventa probabil reflectind capacitatea redusa de a conserva sodiul. Proteinuria este moderata. Piuria microscopica este descoperita frecvent si reprezinta un raspuns inflamator cronic la calcificarea medulara renala. Disfunctia tubilor renali distali este frecventa cu un efect de pierderea de sare care devine evident doar la scaderea aportului de sare per os sau cind o alta sursa de pierderea de sare apare, cum este diareea sau varsaturile.
Evolutia bolii:
Asocierea conditiei cu boala osoasa maligna are un prognostic negativ. Nefrocalcinoza necontrolata conduce la disfunctie renala. Gradul afectarii renale depinde de etiologia nefrocalcinozei. Necroza corticala acuta poate conduce la insuficienta renala rapida si permanenta. Totusi in boala focala cu zone normale de cortex renal supravietuirea pacientului poate fi mentinuta desi functia renala este afectata.
Unele conditii care determina nefrocacinoza sunt asociate cu tulburari metabolice profunde care prezinta propriile complicatii. Retardul de dezvoltare la copii este observat la pacientii cu boala metabolica. Tratamentul medical sau chirurgical prezinta de asemenea propria morbiditate si mortalitate.

| ChrissD explică (pentru mgtow):

Ai aceasta boala?

| mgtow a răspuns (pentru ChrissD):

Nu dar ti-am dat niste informatii ca sa stii cum trebuie tratata boala.

| ChrissD explică (pentru mgtow):

Mersi ca am un var bolnav

| ChrissD explică (pentru ChrissD):

Ti-am dat funta

6 răspunsuri:
| pisyoana a răspuns:

Iti voi raspunde mai inkolo la intrebare,.a da app...ai cumva cont as dori sa fie nu stiu cum vrei mil dai plss id meu este yoyo_bv12@yahoo.com sunt pe mess daca nu lasma messaj pe mess

| pisyoana a răspuns:

Buna zi? Nu conteaza ...lvl dar bagama in lista de mess pls yoyo_bv12@yahoo.com