| PooFree a întrebat:

Cine poate rezolva problea aceasa:Stramosi nostri arau cu plugul trase de boi. Într-o ora, cu plug se ara aproximativ a cincea parte dintr-un hectar de pamint.Cu tractor modern se ara circa 80 ari pe ora.Cu cit si de cite ori este mai mare productivitatea aratului cu tractorul dicit cu plucul?

2 răspunsuri:
| bistriteanul a răspuns:

Plug boi - 1/5 dintr-un hectar / ora = 100 ari : 5 x 1 = 20 ari / ora
Plug tractor - 80 ari / ora
Productivitate: 80 ari / ora - 20 ari / ora = 60 ari / ora
Raspuns: Productivitatea aratului cu tractorul este cu 60 ari / ora mai mare decat cea a aratului cu boi. Tot productivitatea aratului cu tractorul este de 4 ori mai mare decat cea a aratului cu boi. (80:20=4)

| corolav a răspuns:

Înainte de aritmetică, matale, dragă prietene, ai probleme cu gramatica.
Mănînci litere din cuvinte.
Cuvîntul stramoşi trebuie ariculat, deci strămoşii.
Problema este pentru un şcolar de clasa a II-a şi este foarte uşoară. TREBUIE GÎNDIT LOGIC.
Deci... Ce este un ar? Un ar este egal cu 100 de metri pătraţi ( 10 / 10). Un hectar are 10.000 de metri pătraţi, adică 100 ari ( 10.000: 100).
A cincea parte dintr-un hectar înseamnă 2000 metri pătraţi. adică 20 de ari, din operaţia 2000:100.
Deci un ţăran ară cu plugul 20 de ari pe oră.
Dacă un tractor ară 80 de ari pe oră, şi ştiind că cu plugul se ară doar 20 de ari pe oră, rezultă că :
a) Productivitatea este mai mare cu 60 de ari pe oră
80 - 20 = 60
b) Productivitatea este de patru ori mai mare
80. 20 = 4
Asta era tot.
Treaba este că nu vrei să gîndeşti. Nu ştiu pînă cînd vei voi să mergi cu asemenea metode. Şi o precupeaţă în piaţă e mai pricepută.
Tatăl tău munceăte să te trimită la şcoală ca să în veţi. Calculator ai, că ţi l-a cumpărat taică-tău. El ştie că nu eşti în stare să rezolvi o asemenea problemă? Nu cred că ştie căci altfel ţi-ar da cu calculatorul în cap, iar dacă ştie e şi mai grav, înseamnă că e mai inconştient ca tine.
Văd că e mai uşor să ţi-o freci în pălmuţă şi să întrebi dacă na-i lăsat-o pe aia borţoasă dar să gîndeşti puţin nu. Mă întreb ce veţi face voi cei de astăzi peste 10 - 15 ani.