| laurataran a întrebat:

Cineva care stie cum se poate insera o imagine in html? Si da,am urmarit n tutoriale,nu inteleg de ce urmand toti pasi,la fel acelasi rezultat.Ofc dau funda ca asa se poarta aici, help?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

O imagine se insereaza cu tag-ul "img src".
Descrierea atributelor le poti gasi aici:
http://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Element/img

Cele mai multe greseli care se fac de incepatori sunt cauzate de adresa incorecta al imagini, cand imaginea dorita nu apare.
Cauza este ca, adresa imaginii trebuie data RELATIV cu FISIERUL HTML de unde este apelata imaginea!

- Daca se da simplu doar numele fisierului imaginii, atunci imaginea trebuie sa se afle in acelasi folder cu fisierul html
- Daca fisierul de imagine este intr-un sub-folder fata de fisierul html, atunci trebuie indicata structura relativa exacta de folder fata de fisierul nostru html
- Daca fisierul de imagine se afla pe un site, atunci afresa se da prin link-ul imaginii

Greseala ceea mai des intalnita este cand postam pe un server pgina html, iar imaginea o "uitam" pe calculatorul nostru. :)

| laurataran explică (pentru Bula):

Multumesc enorm, da eu aveam problema asta, desi erau in acelasi folder, dar da...intradevar imaginea era in pc-ul meu drag, Din cate am inteles e foarte ok sa uploadezi imaginile undeva si doar sa iei linkul, tagul img il folosesc cat si src sursa, doar ca la mine sursa nu era sursa ok laughing)

| laurataran explică (pentru Bula):

Hai ca i-am dat de cap pana la urma big grin Intr-adevar nu faceam eu ceva ok, mersi mult de tot, mi-ai fost de mare ajutor!

3 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Web Page Maker