| anonim_4396 a întrebat:

Cum acceptaţi criticile?
Le consideraţi intervenţii constructive sau o insulta?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Daca critica este pertinenta este bine venita, daca este facuta paralel cu problema in cauza devin irascibil indiferent cine este persoana in cauza.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca acele critici sunt facute pe buna dreptate, le consider constructive. Depinde mult si din partea cui vin, nu accept sa primesc observatii de la oricine.Insa nu prea e cazul sa primesc critici, in general.

| Blue_2910 a răspuns:

Cred ca nimanui nu-i place sa fie criticat si chiar daca nu riposteaza nu inseamna ca nu e deranjat. Eu consider criticile doar niste pareri si de obicei incerc sa-mi dau seama daca sunt adevarate sau doar exagerari ale celor care le spun. Uneori le consider constructive deoarece ma ajuta sa-mi dau seama cu ce gresesc si ma motiveaza sa-mi indrept greselile, dar de obicei ajung sa ma indepartez de cei care au prea multe de criticat si o fac si cu rautate. Cred ca nimanui nu-i face bine o avalansa de critici deoarece ori ajunge sa nu mai aiba incredere in propia persoana ori devine pasiv ca sa nu le mai dea celorlati motive de a-i reprosa ceva.

| Pufuleti a răspuns:

Nu cred ca sunt prea multe persoane care accepta criticile cu usurinta. De obicei, eu le consider interventii constructive. Depinde si foarte mult din partea cui vin.
Cred ca daca le-as considera mereu interventii constructive as fi o persoana fara pic de personalitate, care s-ar schimba de pe o zi pe alta doar ca sa faca pe plac altora.

*Este o intrebare foarte buna, cum rar mai vezi pe aici, dar, de curiozitate, tu cum le accepti? happy

| Raluca_1748 a răspuns:

Depinde de felul in care interpreteaza fiecare persoana in parte. Nu m-as simti agasat daca m-ar critica o persoana mai echilibrata ca mine. Problema apare in momentul in care cei murdari arunca cu mizerie in ceilalti. Acest fenomen nu l-am inghitit niciodata.
Insultele si criticile vin de la persoanele invidioase (in mare parte), iar sfaturile vin de la persoanele intelepte.
Sunt de parere ca o persoana inteleapta nu critica, ci vine cu sfaturi.

| Aiicha a răspuns:

As fi ipocrita daca as spune ca eu consider criticile interventii constructive.Caracterul meu, mai dificil ma face sa consider criticile interventii distructive, insulte. Iar din asta am numai de pierdut.sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuia sa completez intrebarea cu un detaliu important: atunci cand critica vine de la o persoana avizata in domeniul despre care se vorbeste!

| dinamix a răspuns:

Criticile prin definitie te contrazic dar fi si tu mai maleabil nimeni nu te critica pe degeaba! daca cel care te critica te ia peste picior atunci o consider insulta daca persoana care te critica vrea sa te ajute atunci sunt interventii constructive, deci depinde si de parerea ta despre cine te critica fi mai maleabil!