| annisy a întrebat:

Cum as putea scapa de fobia de intuneric? am 19 ani si inca dorm cu veioza si daca se stinge sau ceva de genu ma trezesc imediat.am chiar frica de asa ceva. daca as fi lasata o data pe intuneric cred ca as muri in 20 min.va rog

Răspuns Câştigător
| lisa_5170 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci sa iti gasesti un raspuns...sa te gandesti de ce iti este atat de frica sa stai pe intuneric. inainte de culcare incearca sa iti elberezi mintea de orice gand, sa nu te gandesti ce se intampla daca stingi lumina sau faptul ca vei intra in panica.Gandeste'te doar ca nu se poate intampla NIMIC rau, se va face diminteata si ca o sa vina o noua zi...ai putea sa incerci in fiecare seara sa adormi cu o lumina cat mai slaba...in prima seara cu veioza. a doua seara putin mai intuneric... apoi putin mai intuneric. apoi poti sa incerci sa adormi cu o luminitza dinaia care o bagi in priza.cateva zile dormi asa cu lumina mai putina.pana te simti pregatita sa incerci si fara lumina.Toul tine de tine trebuie sa ai putin mai multa incredere in tine si cu putin curaj sunt sigura ca vei reusi! Succeshappy

8 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Frica de intuneric se numeste scotofobie. Asa ai fost invata de mica. Si mama mea e la fel.trebuie neaparat sa doarma cu o veioza, ceva.
Nu, mai fii asa fricoasa! happy. Inchide ochii, si viseaza!

| jo a răspuns:

Cu psihoterapie. Ar fi bine sa cauti ajutor specializat cat mai repede.

| Misterious a răspuns:

Sti proverbul ala"cui pe cui se scoate" si eu sunt claustrofoba ...si mi-am mai diminuat din panica cu ajutorul prietenilor bine voitori ce incercau sa ma sufoce respectiv sa ma bage in locuri stramte. vei scapa de frica de intuneric stai linistita.Cand te bagi in pat incearca si tu sa te gandesti la ceva frumos...si o sa adormi va fi dimineata si o sa vezi ca ai reusit...Mult succes

| Swabia a răspuns:

Ohhhh.....nu crezi ca 20 de minute ii mult?!

| 4LeafCloves a răspuns:

Incearca sa uiti de frica de intuneric ascultand muzica... eu ma linistesc ascultand muzica si chiar adorm si foarte repede, poate te ajuta si pe tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred ca poti scapa...sau poate, daca mergi la un psiholog. Eu sunt muuuuult mai in varsta decat tine si dorm cu lampa de veghe. happy

| Sandra_3834 a răspuns:

Am si eu fobia de intuneric de mica.Si sincer am incercat toate modalitatile sa incerc sa nu'mi mai fie teama de intuneric.Cand sunt in intuneric ma apuca transpiratia simt ca ma sufoc si imi bate inima foarte tare.sad. Nici un psiholog nu te poate ajuta!sad. Oricum eu iti ures succes in continuare si sa stii ca nu esti singura care are fobia asta.Ai grija de tine.Pop

| Glumeatza a răspuns:

Stinge lumina din camera ta si aprindeo pe cea din hol(sau din cea mai apropiata camera)dupa ce te obisnuiesti asa aprinde lumina la mai multa departare pana ajungi sa o stingi de tot(nu stiu daca va merge, dar incearca)