| EDENPACATOSUL a întrebat:

Cum de in toate bisericile Protestante si Neoprotestante,adica sectante, sunt toti membrii aproape convertiti de la ortodoxism si catolicism? Si au ei un raspuns asa mai deocheat: 'Pai na oamenii și-au dat seama de adevar, de biserica cea adevarata... ' si ca de obicei noi suntem pagani otxii si catlcii ca avem Crucifix. Ei considera crucea ceva pagan. Dar sunt si oameni care isi aleg 'propria biserica, care le place mai mult,se potrivesc, dar asta mai rar. Ei sunt 'mituiti cu promisiuni precum 'bani,mancare,haine,ajutor'... dar nu realizează ca nu asta vrea cu adevarat Dumnezeu! Si repet: Cum de in toate bisericile Protestante si Neoprotestante, adica sectante, sunt toti membrii aproape convertiti de la ortodoxism si catolicism?

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Poate ca ai observat ca marea majoritate a membrilor bisericilor Ortodoxa si Catolica sunt membri nominali. Ei nu au o filozofie crestina, ci sunt atei. Daca Biserica Ortodoxa sau Catolica i-ar ajuta sa-L cunoasca pe Dumnezeu, ar deveni din membri nominali crestini adevarati cu cel mai mare entuziasm, dar aceste biserici prefera sa nu se ocupe cu asa ceva. Se ocupa insa neoprotestantii, si atunci oamenii bucurosi ca acum il cunosc pe Dumnezeu raman acolo. Toti membri bisericilor neoprotestante sunt membri reali, care merg la biserica de placere si platesc 10% din venituri ca zeciuiala. Nici un ortodox activ, ca tine, nu devine neoprotestant. Toti sunt convertiti de la ateism.