| AntoniaOrman a întrebat:

Cum poate un om avea dubla cetatenie? Daca de exemplu esti roman si locuieste de exemplu in SUA ai dubla cetatenie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este foarte greu dar nici usor.
O cetatenie o obtii prin nastere iar cealalta o poti obtine indeplinind conditiile cerute, bineinteles intr-un stat care accepta dubla cetatenie.
Daca un roman sta in SUA poate obtine si cetatenia acesteia, indeplinind conditiile cerute si astfel va avea 2 cetatenii: romana si SUA.

| relian a răspuns:

Daca esti nascut in RO esti cetatean roman.Acum, daca pleci in SUA si obtii acolo cetatenia americana o sa ai dubla cetatenie.RO nu renunta la cetatenii sai, doar daca tu ceri asta guvernului in scris, sau autoritatilor romane.Deci atita timp cit tu nu ceri renuntarea la cetatenia romana RO te va considera cetatean roman, dar in acelasi timp esti si cetatean american daca ai obtinut cetatenia acolo. Daca locuiesti in SUA nu ai cetatenie doar ca locuiesti acolo, trebuie sa obtii cetatenia in SUA. Poti locui acolo si ilegal, caz in care nu vei avea niciodata cetatenie americana.Sau poti locui acolo pentru ca esti la studii, sau ai un contract de munca, caz in care iarasi nu ai cetatenie ci doar o viza de studii sau munca.Asta asa pe linga ce ai intrebat. Cetatenia in SUA se obtine dupa ce vei primi Green Card, adica un card cu drept de munca si sedere in state. Dupa ce primesti acest green card, dupa 5 ani poti depune cerere pentru obtinerea cetateniei americane.Insa trebuie sa nu te plimbi pe drumuri, adica sa pleci din state mai mult de un an din astia 5 pina cind depui cererea.Adica poti sa iesi din state o luna, doua, 9 dar nu mai mult de un an sau doi, nu mai stiu exact cit, dar unu sau doi sigur nu mai mult.Iesirile asa cate o luna, altadata doua, altadata alta luna, adunate vorbesc sa nu depasteasca cum am spus un an doi. Daca iesi mai mult nu o sa iti dea cetatenia dupa 5 ani, o sa te mai amine.Altceva,pentru cetatenie platesti aproximativ 750-800$.Deci cind faci cererea pui in plic si trimiti catre centru de emigrari si cecu cu banii respetivi.Astea le poti afla de pe sitele centrelor de emigrare, suma si ce info te mai intereseaza. Dupa ce ei primesc cererea ta, o sa te cheme sa iti ia amprente, ti se va da o brosura ci ceva info despre istoria SUA, ceva intrebari si raspunsuri, cam 100 la numar, pe care trebuie sa le inveti. Obtinerea cetateniei consta intr-un interviu, tu singur fata in fata cu un agent de la emigrari, care te va intreba citeva chestii f simple si usoare despre tine, 2-3 chestii. Apoi o sa iti dea o foaie cu ceva scris in engleza si tu va trebuie sa-i citesti ce scrie pe acea foaie. Apoi o coala alba un pix si iti dicteaza o fraza f scura si simpla in engleza pe care tu trebuie sa o scrii. Dupa iti va spune felicitari ai trecut interviul si iti va face o programare pentru ceremonia de inminare a cetateniei, care consta intr-un certificat de cetatenie, ala va fi documentul cu care tu vei face dovada ca esti american.Deci trebuie sa stii ceva engleza la nivel nu cine stie ce, as zice chiar la nivel slab.La interviu nu discuti nimic altceva, doar daca te pricepi si vrei tu sa spui ceva asa ca o conversatie amicala, dar nu se lungesc aia la vorba cas destul de ocupati.Vei merge la ceremonie unde vor fi destui de multi intr-o sala, va fi strigat fiecare si i se va inmina acea diploma sau cum se cheama. Dupa repetati in cor toti un juramint, si gata asta e tot esti deja cetatean american si cu acea diploma mergi la un oficiu si iti poti face pasaport american, in acelasi timp tu poti tine si pasaportul romanesc fara probleme, dar nu vad la ce o a te mai ajute pasaportul romanesc.Insa vei continua sa fii si cetatean roman. Daca doresti sa renunti la cetatenia romana o poti face la fel solicitind asta guvernului Romaniei printr-o cere si mai departe nu stiu exact ce trebuie, dar poti afla de pe situl guvernului RO.Scuze ca am spus mai mult decit ai intrebat dar am zis ca poate e bine sa fii informat.Acum poti deveni cetatean american si mai devreme de 5 ani.Cum? In cazul in care te casatoresti cu cineva care este cetatean american, nu va mai trebuie sa astepti 5 ani pentru a depune cerere pentru cetatenie si vei putea cere cetatenia dupa 3 ani in acest caz.In rest atit dureaza 5 ani.Deci 5 ani si respectiv 3 ani dar asta de la data de cind obtii acel GREEN CARD.

| AlexandrulS a răspuns:

Sunt cateva conditii destul de riguroase pentru SUA. Cel mai simplu de obtinut este sa ai acolo o dura de grad maxim 2 si sa iti faca chemare acolo. Daca nu am impresia ca trebuie sa ai o anumita perioada de timp in SUA, un venit constant si stabil poate si casa daca nu ma insel. Este destul de greu daca nu ai pe cineva acolo. Iar o alta cale simpla este casatoria cu un/o american/americanca