| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot deveni si eu mai inalt? Va rog frumos este un raspuns care il cat de mult timp.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru BroascaCuElice):

"There is no indication that swimming will make you taller for instance, or that gymnastics will make you shorter."

Sursa am dat-o deja.

| CuriousStuff a răspuns:

Porti tocuri/pantofi cu toc/talpa inalta. Sau daca vrei picioare lungi si cel mai sigur strambe, exista operatie pentru a le lungi.
Ai grija la postura, cele mai multe persoane daca ar sta perfect drepte, si nu "cocosate" ar castiga cel putin 1-2 cm.
Depinde si de varsta ta, daca ai sub 18 ani, cu siguranta o sa mai cresti, ca sa ajuti putin cresterea asta e recomandat un sport care te "intinde": Baschet, Volei, Handball, Inot.
Alte metode nu sunt. 80% din inaltimea noastra e dictata de ADN-ul fiecaruia, asa ca orice ai face, nu ai cum sa schimbi ADN-ul sa te faci mai mare sau mai mic.

| CuriousStuff a răspuns (pentru doctorandus):

Da, stiu ce zic studiile astea dar iti zic din experienta proprie ca am fost sportiv, si am avut colegi care cand au inceput sa faca sport erau jumatate din inaltimea mea, iar la finalul liceului aproape toti aveam peste 1.80. Poate a fost o coincidenta, ce sa zic, dar pana si cel mai mic dintre noi a ajuns sa aiba peste 1.75, si la inceputul liceului i se zicea "piticul" cu un motiv.
Da, adevarul e sportivii sunt inalti nu pentru ca au facut sport, ci pentru ca cei inalti au avut un avantaj si au fost selectionati mult mai usor pentru a continua sa faca acel sport (zic de sporturi la care conteaza sa fii inalt). Dar eu continui sa cred intr-o oarecare masura ca totusi sportul te ajuta putin la atat la o crestere armonioasa cat si la un in inaltime (bineinteles, anumite sporturi).
La gimnasti se stie de cand lumea ca sunt dopati hormonal pentru a le opri procesul de crestere, cel putin majoritatea dintre ei, cum am zis, din nou liceul, gimnastii primeau in cantonamente la fiecare masa medicamente fara sa li se spuna pentru ce sunt, iar daca cineva intreba erau "Vitamine". Asa se face gimnastica in Romania, cu dopaj si bataie, si ma gandesc ca nu doar la noi.

| Juviia a răspuns:

Pai poți merge la înot, baschet.