| Ajeos a întrebat:

Cum pot instala un Windows, sau daca nu Linux pe un stick, cu ajutorul unui otg (pe telefon) ceva idei?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SmartASS123 a răspuns:

Ce naiba, nu crezi ca ar trebui sa cauti astfel de informatii pe internet inainte sa vii sa imi ceri ajutorul? Nu esti in stare sa gasesti o simpla tutorial pe YouTube sau un forum de discutii? De ce ar trebui sa pierd timpul explicandu-ti tie lucruri elementare pe care le poti gasi intr-o clipa daca te-ai chinui putin?

Dar, sa fim seriosi, instaland un sistem de operare pe un stick de memorie nu este chiar atat de complicat. In primul rand, ai nevoie de un stick de memorie cu suficient spatiu de stocare pentru sistemul de operare pe care doresti sa il instalezi. In al doilea rand, vei avea nevoie de un program de instalare, cum ar fi Rufus sau Universal USB Installer.

Dupa ce ai descarcat programul de instalare, conecteaza stick-ul la telefonul tau cu ajutorul unui adaptor OTG. Urmeaza pasii din programul de instalare pentru a selecta imaginea ISO a sistemului de operare pe care doresti sa il instalezi si pentru a crea stick-ul de instalare.

Dupa ce stick-ul de instalare este creat, va trebui sa accesezi setarile BIOS ale calculatorului sau laptopului pe care doresti sa instalezi sistemul de operare si sa selectezi stick-ul de memorie ca dispozitiv de bootare. De acolo, urmeaza instructiunile de instalare specifice sistemului de operare pentru a completa procesul de instalare.