| Yuoia a întrebat:

Cum pot primi cetatenia maghiara?
Nu dovedind ca sunt maghiar, ca nu sunt.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate. Adreseaza-te unui consulat maghiar din Transilvania. Daca esti din Transilvania ti-o acorda. Eu am prieteni romani care nu stiu o boaba ungureste si au primit cetatenia. Astia fac orice ca sa dovedeasca cat de multi sunt ei in Transilvania. Cred ca si la italieni le-ar da cetatenie maghiara.

| Yuoia explică (pentru Salontanul):

Interesanta logica. Bun sfat.
Stau in Transilvania de aproape o viata dar sunt nascut la Bucuresti. Erau ai mei studenti acolo. happy
Multumesc pentru sfat.

11 răspunsuri:
| Yuoia explică (pentru danbnz):

Nu. Acolo e vorba de cei ce sunt deja maghiari. Depun dosarul cu actele doveditoare si o capata automat. Am spus ca eu nu sunt maghiar.

| danbnz a răspuns (pentru Yuoia):

Mai bine ia legatura cu ambasada lor... proceduri de naturalizare.

| Yuoia explică (pentru danbnz):

Ce naturalizare daca nu sunt maghiar?

| danbnz a răspuns (pentru Yuoia):

Pai asta inseamna naturalizare.
Obținerea de către un străin a dreptului de cetățenie.
https://dexonline.ro/definitie/naturalizare

| Yuoia explică (pentru danbnz):

Oh, scuze, ai dreptate. Ma gandeam atunci la altceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ți-o dă, dacă nu ești.

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

Si totusi, locuind, muncind acolo, etc. Ceva ca la noi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Yuoia):

Da, dacă ai o locuință propietatea ta acolo, dacă cunoști limba maghiară,...

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

Oare Ungaria vinde proprietati catre straini. E o idee. Oricum imi trebuie o casa. happy Citisem ca nu permit vanzarea imobiliarelor (terenuri, case).