| AlexU13 a întrebat:

Cum pot sa imi creez o retea wi-fi de pe calculator? Mentionez ca nu ma conectez la internet pe PC prin router ci printr-un shortcut (sunt pe rds).

Răspuns Câştigător
| laurentiu80 a răspuns:

Ambele, depinde de preferintele tale.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie in primul rand de o placa de retea wireless sau un adaptor de wireless

| AlexU13 explică (pentru suntserios):

Inca cv : calculatorul trebuie sa sa fie deschis ca sa ma pot conecta prin wifi la net de la tel/ tableta sau pot lasa calculatorul inchis?

| suntserios a răspuns (pentru AlexU13):

Pai daca e inchis nu mai e hotspot. e ca si cum ai scoate routerul din priza, daca ai avea router

| AlexU13 explică (pentru suntserios):

Care e mai bun : placa de retea sau stick wireless?

| laurentiu80 a răspuns (pentru AlexU13):

Ambele, depinde de preferintele tale.

| Jipa95 a răspuns:

Ca sa poti da mai departe internet wi-fi prin calculator, ( hot-spot ), iti trebuie o antena detasabila, daca nu ai poti achizitiona o placa de retea tp link, cu care poti sa si tragi si sa si dai mai departe cu el.

| AlexU13 explică (pentru Jipa95):

De unde pot lua o placa de retea tp link / antena detasabila? thinking crying

| mihaelacm a răspuns (pentru AlexU13):

Iti trebuie un stick wireless

| laurentiu80 a răspuns (pentru AlexU13):

Nu-ti trebuie chiar sa fie tplink si antena detasabila, poate sa fie orice placa de retea wireless interna sau externa, si apoi descarci un program care se numeste virtual router, e simplu. Placi de retea wireless gasesti aici :
http://www.pcgarage.ro/placi-de-retea-wireless/

| AlexU13 explică (pentru laurentiu80):

Calculatorul trebuie sa sa fie deschis ca sa ma pot conecta prin wifi la net de la tel/ tableta sau pot lasa calculatorul inchis?