| Madntc a întrebat:

Cum pot scăpa de coșuri? Există vreo cremă, ceva? >:

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Zynerit

| NLS a răspuns:

Depinde de natura aparitiei lor. Exista cazuri cand nu poti scapa de ele usor, alteori ajungi la 30+ si inca tot mai persista pe anumite zone ale corpului (cum e si cazul meu), iar alteori un simplu tratament gen Zynerit sau sapun cu sulf ajunge.
Personal am urmat tratament cu Zynerit, mi-a facut mai mult rau.
La fel Clearasil.
Ce mi-a ajutat mie (am scapat in mare de cosurile de pe fata, insa spatele imi e in continuare plin) a fost apa de mare, gama Gerovital Plant Stop Acnee, si alimentatia cat mai saraca in grasimi, sucuri, dulciuri, prajeli, si cat mai bogata in legume si fructe (in special citrice, mere ).
Deasemenea, daca cosurile apar pe fata, trebuie sa ai un prosop propriu si pe care sa il folosesti doar pentru zona afectata de cosuri. Trebuie schimbat cat mai des posibil.

Nu e indicat sa te atingi de ele in vreun fel, iti vor ramane urme inestetice pe fata mai tarziu (de la ten "coaja de portocala" pana la mici cicatrici observabile multi ani)

Daca ai probleme grave, cauta cel mai bun medic dermatolog din zona, care te va trimite la analize de specialitate, si dupa caz, iti va prescrie tratamente cu antibiotice, hormoni sau etc.

| cezar003 a răspuns:

Bineinteles ca exista o gama larga de creme cosmetice, insa alegele pe cele medicinale de la farmacie si naturiste
In igiena foloseste de asemenea sapun cu sulf

| BuGsstormbunny a răspuns:

Încearcă LARA