| alexcuamare123 a întrebat:

Cum sa scapi de petele pigmentare?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Gugăl zice să vezi aici:

https://www.notino.ro/petele-pigmentare/

| aaanamariaaa a răspuns:

Serurile cu vitamina C și retinolul aplicate pe ten sau pe orice zona ai cu pete, o sa te ajute sa uniformizeze tenul și sa "decoloreze"/scadă intensitatea petelor. Dar dacă vrei sa scapi permanent atunci poți apela la tratamente cu laser.

| mariana_uram a răspuns:

Buna!

Sa scapi nu poti decat prin tratamente costisitoare, anume cu laser. Daca vrei sa le mai decolorezi sau sa balansezi nuanta cat de cat cu cea apropiata de a ta folosesti creme. Si pistruii tot pete pgimentare sunt si se spune ca daca folosesti ceaiul de 3 frati patati te ajuta. Nu stiu ce sa zic, nu m-a ajutat f mult sau eu nu am insistat. Dadeam rar. Acum cauta si mai informeaza-te sau mergi la dermatolog.

| nenneta a răspuns:

Salut!

Depinde cat de intense sunt petele. Se stie ca nu poti scapa de tot de ele cu tot felul de tratamente facute prin casa. Laserul este cel care te ajuta sa scapi definitiv. Daca vreisa le reduci intensitatea te ajuta vitamina C sau cremele pentru pete pigmentare: Au cei de la Georivtal, La roche posay, bioderma.