| βeĺBŷŷ a întrebat:

Cum se formeaza ionul? N-am inteles cum pot afla configuratia electronica al unui element.Va rog explicati-mi

5 răspunsuri:
| PavelVladescu a răspuns:

Ionul se formeaza prin cedare sau acceptare de electroni pentru a forma structura stabila pe ultimul start
configuratia electronica:este structura atomului care este format din nucleu si invelis electronic. aflarea configuratia electronica al unui element depinde de numarul total de electroni si pozitia lui in tabelul periodic al elementelor.

| PavelVladescu a răspuns:

Ionul se formeaza prin cedare sau acceptare de electroni pentru a forma structura stabila pe ultimul start
configuratia electronica:este structura atomului care este format din nucleu si invelis electronic. aflarea configuratia electronica al unui element depinde de numarul total de electroni si pozitia lui in tabelul periodic al elementelor.

| alexandra13131718 a răspuns:

Iti dau un exemplu pentru Litiu-Li
Li-1e(1 electron pentru ca e in grupa 1)=> Li 1+
O+2e (2 electroni pentru ca oxicenul e in grupa a 6 si se scade 8 minus numarul grupei) => O 2+

| Mateas_Flavius_1993 a răspuns:

Ionul se formeaza atunci cand un atom isi cedeaza electroni de pe ultimul strat (doar daca stratul este incomplet) (si devine ion pozitiv)sau cand accepta unul maxim 3 (devine ion negativ)