| gabi_1483 a întrebat:

Cum trimit un colet pe olx? mai precis prin curier, si cum imi vin banii inapoi?
Cum îmi pune bani in avans?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In cazuri din astea, plata se face la primirea coletului. Deci, curierul iti da coletul DUPA ce ii dai tu banii. Apoi, banii ajung la tine. Exact ca atunci cand trimiti, prin posta, un colet ramburs.

| mihai69 a răspuns:

Chemi un curier la tine (FAN courier, Cargus, Urgent etc.) și-i dai pachetul, cu ramburs.
Pentru plata în avans, trebuie să rogi cumpărătorul să îți trimită banii (fie la poștă cu mandat, fie prin transfer bancar într-un cont). Abia după aia trimiți pachetul.
Vorbește mai întâi cu cumpărătorul și conveniți asupra metodei de încheiere a tranzacției.