| SaveTheNature a întrebat:

V-ati gandit cum ar arata o lume fara pacate? In care oamenii traiesc in pace. O lume in care nu exista diferente intre oameni, si exista intelegere, puritate, adevar, lumina.In care nimeni nu uraste pe nimeni,. Puteti sa va imaginati?(sau inimile voastre sunt prea impietrite sa ma viseze la asa ceva?(fara jigniri va rog)Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna.
Intr-adevar exista o astfel de lume si se numeste Raiul, noua ni se pare imposibila pentru ca suntem pamanteni si nu putem concepe o astfel de lume.Noi oamenii nu ne putem da seama pentru ca Dumnezeu nu vrea ca noi sa stim cum e,vom vedea noi,unii oameni tind sa spuna ca va fi plictisitor,ca nu vom avea ce face,dar nu este asa,atunci o sa ai alta mentalitate,o sa gandesti diferit,o sa fii fericit,implinit si recunoscator lui Dumnezeu.
Unii oameni pot avea chiar si Raiul pe pamant prin rugaciune si intelepciune,aceasta e o modalitate de a "gusta"putin din acest loc,ne face sa ne simtit ca apartinem acelui loc etc.
Uneori mai stau si ma mai gandesc oare cum este acel loc? Si ma enervez cand aud oamenii cand zic ca este un loc plictisitor,ar fi culmea sa traiesti o vesnicie si sa te plictisesti,acolo plictiseala e interzisa, spune in Biblie ca acolo nu ai cum sa te plictisesti, in vecii vecilor nu o sa simti asa ceva.

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Așa ceva ar preconiza și religia mea.
Ceva asemănător vor foarte mulți, dar mai este mult până atunci, și nici eu și nici tu nu vom prinde asemenea vremuri idilice.
Va rămâne ca dorință, încă mai multe secole.

| sandra2012 a răspuns:

Ar fi minunat daca ar fi o lume asa cum zici tu. Ar fi o lume perfecta, in care oamenii ar trai inconjurati de iubirea lui Dumnezeu si poate ca atunci si Dumnezeu ne-ar da semne si ar vorbi cu noi. Dar back to reality...din pacate nu exista lumea asta, dar putem trai intr-o lume cum zici tu daca incercam sa facem fapte bune si la sfarsitul lumii, Iisus va oferi aceasta lume celor alesi.

| Rapplex a răspuns:

Spusele tale=>Utopie=>Imposibil de realizat, pentru ca Universul se bazeaza pe echilibruwinking

| sinx a răspuns:

In primul rand ar trebui sa dispara toate religiile. Dupa ce toate vor fi sterse de pe fata pamantului, s-ar putea sa mai existe o sansa. happy

| SaveTheNature explică (pentru sinx):

Pentru ca religia ne indeamna sa ucidem, sa furam, sa violam. Vorbesti doar sa nu taci.

| sinx a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ei bine, afla ca religia indeamna la ucis. Cand spun religie nu ma refer la crestinism ci la absolut toate. Daca studiezi mai bine religiile o sa gasesti. Si culmea, chiar si isus a ordonat sa fie omorati copii si femei. Deci...

| SaveTheNature explică (pentru sinx):

Religiile sunt create de oameni,Oamenii sunt oameni ca si tine deci au pacate,gresesc, pacatuiesc. Nu te obliga nimeni sa crezi in religii, ci doar in Dumnezeu.Roagate lui cauta-l si vei afla si ce vrea de la tine.Nu te ma implica in partea rea a omenirii.
Nu cauta sfintii in capii bisericii ci in cei huliti ce nu da nimeni 2 bani pe ei, cei pe care nu ii vede nimeni. Exact asa cum scrie in Biblie.Fii inteligent, si cauta-l pe Dumnezeu.in bine nu in rau.Si il vei gasi.

| sinx a răspuns (pentru SaveTheNature):

Desi nu cred in dumnezeu, asta nu inseamna ca sunt cel mai rau om de pe pamant. In afara faptul ca nu cred in el, cred ca in viata de zi cu zi sunt un om bun si nu pentru ca asa imi cere cineva ci pentru ca asa simt eu ca trebuie sa fac. As fi putut sa gandesc si eu ca si Pascal insa ori unul care gandeste ca nu are nimic de pierdut daca nu exista dumnezeu si crede in el ori unul ca mine care nu crede, tot aia e pana la urma.

| SaveTheNature explică (pentru sinx):

Si te-ai intrebat vreodata de ce "Cand faci bine te simti" bine si "Cand faci rau te simti rau"?

| sinx a răspuns (pentru SaveTheNature):

Datorita educatiei, bunului simt, etc. Nu are nici o legatura cu religia sau cu dumnezeu, intrucat doar prin faptul ca nu cred in el, deja sunt cazut in dizgratiewinking

| SaveTheNature explică (pentru sinx):

Nu esti niccum cazut in dizgratie.Dar nestiind ce anume vrea Dumnezeu poti face pacet de care nu iti dai seama,prin care ii poti face pe altii sa sufere(cum am mai zis,fara sa iti dai seama),Si da, sunt oameni care cred in Dumnezeu, dar fac mai mult rau decat cei care nu cred.De ce? sunt falsi credinciosi.Si de obicei nu le pare rau cand pacatuiesc.Eu ti-am spus de ce cred
Am fost bolnav si doctorii nu m-au putut vindeca.El m-a vindecat, altfel nu ajungeam sa cred atat de tare.
Si inca vreau sa cred si mai tare, si o sa caut oameni care au trecut prin acelesi intamplari ca si mine.Multumesc lui Dumnezeu ca mmi-a deschis ochiiEl exista crede-ma!

| sinx a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ma bucur ca esti sanatos/sanatoasa. Iti respect credinta si de aceea nu o sa mai scriu nimic in legatura cu inexistenta/existenta. Cu toate ca sunt ateu, cand un credincios da dovada de bun simt asa cum ai dat tu, nu se cuvine sa intru in polemica, indiferent de convingerile fiecaruia.
Intre oameni poate exista respect indiferent de religie, etnie, rasa, sex.

| SaveTheNature explică (pentru sinx):

Iti spun ceva,un credincios care intre in polemici,si se cearta,jigneste,ii huleste pe ceilalti, de alte religii de alte etnii etc, acela este un flas credincios.Nici eu nu sunt un credincios adevarat.Credinciosii adevarati,sunt mult prea umili,sa se poata contrazice cu cineva.
Si este mai usor pentru un ateu, cu bun simt sa-si deschida ochii si sa inceapa sa creda intr-un anumit moment din viata, decat pentru un fals credincios sa ajunga sa Il vada pe Dumnezeu.
Dumnezeu ii iubeste si pe atei.nu ii pedepseste pentru ca sunt atei, Dumnezeu nu tine cont de religie. Dumnezeu face posibilul ca oamenii sa "il vada" si sa creada.
Intrebarile pe care le pun ateii pe TPU, si polemicile in care intra sunt tocmai rezultatul cautarii lor.Eu cred ca multi atei cauta fara sa stie.Mersi de aprecieri.

| Mindreader13 a răspuns:

Nu îmi pot imagina. și nici nu îmi doresc așa ceva. unde ar mai fi distracția? "sarea și piperul"? și dacă ar exista această lume, la ce ar mai folosi conceptul vostru de "rai"? că oricum ar fi același lucru ca pe pământ. doar că acolo zboară îngerași. mdaaa, asta chiar e o diferență majoră. rolling eyes

| SaveTheNature explică (pentru Mindreader13):

Tocmai,ce am descris eeste o mica parte din ce se intampla in rai, doar ca acolo au o intensitate de nedescris.De asta e bine sa stie lumea ce inseamna Lipsa lui Dumnezeu.Al 3 lea razboi mondial o sa vina, si trebuie sa fim naivi sa credem ca noi nu vom pati nimictongue

| lazarsergiu a răspuns:

Din feicire exista! Dar nu pentru toti.Doar pentru cei care cred, care nadajduiesc.Raiul este acel loc! Acum pentru a-l putea castiga trebuie munca! Munca sufleteasca! Si mi l-am imaginat: exact cum este in descrierea ta!

| doarEu001 a răspuns:

Acolo e Paradisul. unde Ingerii sunt alaturi de Dumnezeu. facand fapte bune si incercand pe cat posibil sa nu pacatuim vom ajunge sa cunoastem acea lume: Raiulhappy

| Intergalacticul a răspuns:

Da. Vad planul lui Dumnezeu de la inceput, ce va fi in viata vesnica!