| boooooring a întrebat:

Cunosc un baiat care consuma mereu etnobotanice, dar spune ca nu e dependent, a zis ca le ia din placere, sa se simta bine. Ma gandesc sa iau si eu, as putea deveni dependent sau sa-mi faca vreun rau?

11 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Etnobotanice=droguri. iar toate drogurile provoaca dependenta. ca un dependent de droguri isi neaga dependenta e caz de manual, de ce nu-l provoci sa se abtina daca vrei sa verifici?

| thealchemist a răspuns:

@DoCristian: serios? tu daca spui asa ceva si faci si reclama pentru marijuana probabil ca esti deja dependent. poate ca ar trebui sa-ti diversifici sursele de informatie, ai aici citeva exemple pe care le-am gasit cu google in 10 secunde:
http://www.marijuana-addiction.net/
http://www.addict-help.com/marijuana.asp
http://www.uhs.wisc.edu/......sues.shtml
@Zet: touché

| Madalyn a răspuns:

NU, repet... NU lua asa ceva!
Mi-am pierdut multi camarazi din cauza acestor plante! Din multimea de prieteni pe care am avut-o, acum mai am foarte putini! Ceilalti si-au schimbat comportamentul, nu mai sunt aceeasi!
Aceste plante nu creeaza dependenta, insa plcerea pe care ti-o ofera te va face sa mai vrei! Lipsa lor nu te vor aduce in pragul disperarii, insa atunci cand ai o problema, esti suparat sau plictisit, gandul tau se va duce la un "cui".
Nu am fumat niciodata asa ceva insa dupa cum am zis, am multi camarazi cazuti in fata acestor plante! M-am detasat de ei deoarece deveneau insuportabili de la o bucata de vreme, asa ca mi-am vazut de drumul meu si chiar m-am lasat de multe vicii!
Sfatul meu, vezi-ti de treaba ta! Nu te apuca!

| AddictedToMDMA a răspuns:

Nu lua nimic etnobotanice... mai bine fumeaza frunze de nuc, sunt mai sanatoase :-|. Te sfatuiesc sa iei Maria ( Stiu ca sunt multe guri rele, dar din cauza Marijuanei nu s-a inregistrat niciodata un deces... )

| AddictedToMDMA a răspuns:

@thealchemist thc-ul nu provoaca dependenta... adica marijuana. Cocaina, Dava, alea mai pacatoase provoaca dependenta. http://marijuana-romaneasca.blogspot.com/......area.html. Informeaza-te.

| Dmonik a răspuns:

Asa am inceput si eu. Cand mama m-a prins, am primit o bataie sora cu moartea. Eram in clasa a IV-a. Apoi, am continuat pe ascuns, pentru ca am inteles ca ceea ce fac nu e bine, dar nu ma puteam abtine. Evident ca nici in ziua de azi, cand consum enorm, nu recunosc ca sunt dependenta!
Nota: bataia am mancat-o pentru ca in clasa aIV-a, Decameronul e chiar nociv!

| me a răspuns:

Mai bine nu lua pentru ca anumite etnobotanice pot fi mai periculoase decat cocaina, heroina etc.Nu trebuie sa te iei dupa toti asa zisii "prieteni".
Succes

| Myuu a răspuns:

Daca el se arunca in fantana o faci si tu? Normal ca iti face rau chiar daca el se simte bine, dar pe parcurs in timp ce consumi acele ednobotanice iti distrugi organismul. E decizia ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc. tu faci cum vrei. sa nu iei nici o data etnobotanice. eu am luat ceva slab si abia m-am lasat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune mana pe o carte! O sa ai mult mai multe satisfactii mai tarziu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine gaseste-ti altceva in care sa te regasestihappy nu te lua dupa trend-ul de acum, cred ca ai vazut si tu Alex cate cazuri de persoane care au ajuns la spital din cauza etnobotanicelor! plimba-te, joaca-te pe calculator, citeste, iesi cu prietenii care nu au asemenea vicii pentru ca din dorinta de a apartine unui grup te apuci si tu.