| Tobbyas a întrebat:

Daca am o baterie noua la laptop trebuie sa o las la incarcat 12 ore pana se incarca 100%? Iar procesul acesta il fac de 3 ori? FUNDA

Răspuns Câştigător
| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Aaa da, si ca sa maresti durata bateriei, nu descarca complet bateria nici odata, cand vezi ca se goleste un pic bateria si nu mai folosesti laptopul il pui la incarcat, si nu lasa sa mearga bateria mai jos de 15% pe cat posibil.
Pentru ca cei care fac bateriile le fac un numar maxim de "cicluri" asa cred ca se numesc, aceste "cicluri" sunt incarcarea bateriei de la 0%-100% deci daca sa zicem maximul este de 600 si tu incarci bateria de 600 de ori de la 0%-100% nu mai e buna bateria aia de nimic, nu o sa-ti mai tina nici 10 minute.Dar tu fraieresti aceste cicluri de reincarcare si nu ti se va duce asa usor bateria, maresti si autonomia si implicit durata de viata a bateriei, numai bine. happy

4 răspunsuri:
| 000MadMAX000 a răspuns:

Nu trebuie sa o lasi 12 ore, trebuie doar incarcata la maxim si descarcata de tot de 3 ori.

| Criterion a răspuns:

"Nici o baterie lithium-ion nu se mai formateaza. Doar cele nitrometan hidruri (ni-mh), care au efect de memorie.
Li-ion nu au voie sa fie descarcate complet, dar e aproape imposibil sa le descarci complet. Telefonul se inchide inainte de asta, doar daca il tii multe luni in starea aceasta exista un pericol. De asemenea li-ion nu suporta sa fie incarcate prea mult, e bine inainte de 100% sa scoateti telefonul. Insa mai nou, cand se incarca la 100% se opreste incarcarea automat."
(http://www.mygarage.ro/comunicatii/167996-bateria-li-ion-intrebare.html)

| Tataran_Sebastian_1998 a răspuns:

Uita-te pe baterie daca scrie ca este o baterie Li-Po, adica litiu ion polimer, daca da atunci nu trebuie pentru ca aceste baterii au asa ca si o bariera, dupa ce trece de 90% nu mai trece nici o urma de curent prin baterie.

| Alexutza_Alexa_1999_QWmG a răspuns:

Nu.Prima data o lasi 24 de ore sa se incare 100%, apoi ai descarci bateria il bagi iar la incarcat 12 ore, apoi iarasi o descarci si apoi o laso 6 ore...La mine a functionat si merge foarte bine acum conteaza daca urmezi sfaturile mele cu precautiewinking! Succes