| GeorgeCiorba a întrebat:

Am cumpărat o baterie laptop și am scos celulele din ea.Cand le pun la încărcat se încarcă doar până la 3.80v. De ce nu se încarcă (complet) până la 4.20v? Mai sunt buni acumulatorii?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Arthiom a răspuns:

Tensiunea de 4.20 V e posibil sa fie tensiunea de incarcare, iar 3.8 sa fie tensiunea normala a celulelor incarcate.

Ai mare grija cand te joci cu acumulatorii, daca zici ca sunt din laptop, cel mai probabil sunt acumulatori cu litiu, sau ceva similar, si pot lua foc sau exploda daca nu sunt utilizati cum trebuie (scurtcircuit, suprasarcina, supratensiune etc).

Treaba sta in felul urmator: o baterie este compusa din mai multe celule, legate in paralel, sau din mai multe grupuri de celule paralel inseriate.

Grupurile astea de celule sunt conectate la modulul de control o data cu 2 fire pentru + si -, si mai are si alte fire aditionale, lipite pe fiecare grup de celula in parte pentru a monitoriza o incarcare corecta, sau pentru a detecta un grup de celule sau o celula defecta.

Modulul ala e necesar pentru ca oricat de bine ar fi facute bateriile, potentialele lor de incarcare si dupa incarcare nu vor fi intotdeauna egale, si daca nu sunt egalate de modulul de control, atunci o sa fie niste curenti de sens opus care vagabondeaza aiurea prin celule si o sa te trezesti ca se umfla si iau foc.

Un acumulator se verifica daca este incarcat astfel:
1. se masoara tensiunea de la borne, in cazul tau 3.8V
2. ca sa vezi daca sunt inca buni, trebuie testati in sarcina, adica stai tot cu multimetrul pe el sa vezi cum arata tensiunea, si ii pui o sarcina, asta fiind un bec, un led, un rezistor de 100/470 ohmi si vezi cum arata tensiunea. Daca atunci cand pui sarcina, tensiunea ramane oarecum stabila, adica in cazul tau nu scade sub 3.4-3.5 v inseamna ca bateria e buna inca, daca in schimb scade sub 2v sau sub 1v inseamna ca nu e buna, sau ca nu s-a incarcat suficient.

Un modul de incarcare a unei baterii de orice tip opreste incarcarea nu cand ajunge tensiunea la nivelul maxim, chiar daca si asta este o metoda de verificare, ci atunci cand curentul prin circuitul format din incarcator si baterie se apropie de 0A.

13 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Aia e tensiunea si nu are legatura cu capacitatea bateriei.
Poti sa o incarci si cu 1000V si sa explodeze sau cu 0, 1V. Depinde cu ce o incarci.
Bateria stocheaza curentul (masurat in amperi sau in mAH) si cu timpul ele se cam duc. Nu inteleg de ce ai decapsulat bateria unui laptop nou... daca vrei sa te joci cu electronica, cauta piese vechi. Ma rog daca ai bani de aruncat, poti sa faci si asa.
De regula bateria unui laptop nu se decapsuleaza.
Faptul ca incarca cu 3, 80V e din cauza incarcatorului tau sau sursei tale cu care incarci, nu are legatura cu capacitatea bateriei.
Succes!

| GeorgeCiorba explică (pentru Evolution):

Bateria era veche, de la dezmembrari, nu era noua.cred că ai înțeles greșit.eu o încărcare cu un încărcător care scoate 550 mAh.ea nu se mai încarcă de la 3.8v incolo pana la la 4.2.ce e de vina? De ce nu se încarcă până la 4.2? mai e buna de ceva?

| GeorgeCiorba explică (pentru Evolution):

Pe încărcător zice că iasă 4.2v.550mAh

| Evolution a răspuns (pentru GeorgeCiorba):

De obicei mai exista si modulul de incarcare si nu inteleg de ce l-ai decapsulat in primul rand... nu prea ai ce face cu o baterie veche de laptop avand in vedere ca una de la magazin care scoate 5V (de tip AA de exemplu) sunt de la 2 lei in sus (asta daca ai in plan sa faci ceva electronic sau sa construiesti ceva).
Si nu stiu daca mai poti face ceva cu ea... daca vrei sa scoti fix 4, 2 V poti sa incerci sa il ansamblezi la loc cu modulul de incarcare.
Nu stiu exact ce sa iti spun sincer pentru ca nu sunt asa specializat in domeniul acumulatorilor dar bateriile in 2018 au ajuns foarte foarte foarte ieftine si sa incerci sa repari niste celule de la un laptop iti cam pierzi timpul + nu stiu daca reusesti ceva sau sa inveti ceva.
Pentru laptopul meu (un Asus daca are vreo relevanta) dupa 2 ani mi s-a dus bateria originala (nu mai tinea deloc) si am comandat din china o baterie chinezeasca (nu este originala normal) care are dubla capacitate si e mai mare putin dar se potriveste si de la 4 ore, tine in jur de 6 ore laptopul. Pretul era de 15 dolari parca. Cu taxa vamala undeva la 18 dolari din cate imi amintesc. (maxim 80 de lei) am dat pe care o am si acum. O baterie originala costa undeva la 200 de lei si are capacitate si mai mica decat asta.
Deci concluzie: nu prea mai ai ce face cu acumulatorul ala, odata ce l-ai si desfacut.

| GeorgeCiorba explică (pentru Evolution):

L-am desfăcut deoarece am o lanternă care merge pe 2 acumulatori 18650, și decât să cumpăr chinezării ultrafire și alti care țin 500 mAh reali, mai bine am cumpărat o baterie de laptop care am dat pe ea 15 lei.ea a avut 9 celule.si cu restul celulelor care îmi rămân as vrea să le folosesc la o carcasa de baterie externa.asta vreau sa fac cu ele.nustiu până la urmă ce o sa iasă... Am întrebat de ce nu se încarcă până la 4.2v căci chinezăriile până acolo se încarcă.

| GeorgeCiorba explică (pentru Evolution):

Am o ultima întrebare:la ce tensiune este încărcat complet celula de la laptop?

| Evolution a răspuns (pentru GeorgeCiorba):

Omule, nu tensiunea inseamna ca e incarcat complet, tu asta inca nu intelegi...
Tensiunea e doar "viteza" cu care incarca celula.
La priza din casa ta, daca ai 220V, asta inseamna ca priza este "incarcata"? laughing))
Daca este incarcat sau nu complet, asta se masoara in mAH si depinde de capacitate, trebuie sa ii faci o incarcare si descarcare completa.

| Evolution a răspuns (pentru GeorgeCiorba):

Si faptul ca nu incarca la 4, 2V este probabil din cauza modulului de incarcare pentru ca si ala mareste viteza si stabilizeaza la ce tensiune trebuie pentru laptop, ti-am mai spus si sus...
Si iti mai spun inca o data, confuzi termenul de intensitate cu tensiune.

| GeorgeCiorba explică (pentru Evolution):

Mulțumim pentru raspunsuri.

| mudokins78 a răspuns:

Omule! cand ai decapsulat acumulatorul laptopului, mai avea si altceva?, sau doar "bateriile"si atat?
Findca eu cred sigur ca mai avea si altceva,...

| GeorgeCiorba explică (pentru mudokins78):

Avea "acumulatorii" și modulul ăla de încărcare, sau cum îi vo zice

| GeorgeCiorba explică:

Avea "acumulatorii" și modulul ăla de încărcare, sau cum îi va zice

| mudokins78 a răspuns (pentru GeorgeCiorba):

Pai vezi?, ..de crezi ca nu incarca cum trebuie.