| BlueStar12 a întrebat:

Daca am primit azi aviz de la posta ca am un colet pot sa il ridic tot azi? Am o prietena care sustine ca nu pot sa ridic in aceeasi zi ca si data la care am primit avizul si ca trebuie sa ma duc a doua zi dar nu scrie asa ceva nicaieri pe aviz si nici pe internet (sau daca scrie, nu am gasit eu)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti sa-l ridici, daca mergi in timpul programului de functionare al oficiului postal. Avizul se trimite doar dupa intrarea coletului la oficiul postal, asa ca il gasesti acolo.

| Bondarel99 a răspuns:

Mai sunt cazuri in care poștărița îți spune ca nu poate încă sa îți dea coletul pentru ca nu a primit nu știu ce mandat dar cazurile astea sunt foarte rare.
Dacă ai primit aviz te duci cu el și buletinul si ti-l da.

| sierra1 a răspuns:

Pachetul și avizul sosec deodată in oficiul poștal

| mihai69 a răspuns:

Dacă era mandat poștal, da - l-ai fi putut ridica de la Poștă doar după ce-și termina factorul tura prin zona lui.
Dar un pachet îl poți ridica imediat ce ai avizul. Uneori, chiar și înainte să primești acel aviz, dacă mergi zilnic la Poștă și întrebi de el. Se mai întâmplă și ca avizul să vină la o zi-două după ce ajunge pachetul la ei!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Poti sa il ridici in aceeasi zi dar dupa ora 14-15. In ziua sosirii si in urmatoarele 2 zile il poti ridica fara sa platesti magazinaj.

| Treaem24 a răspuns:

Normal ca poti du-te si ia-l