| Celdrept a întrebat:

Dacă ați ști dinainte ca toată viata o sa aveți o depresie crunta și nu se poste schimba nimic și din cauza ca aveți un psihic slab și ca nimeni nu va susține, nu aveți pe nimeni nu v-ați curma suferință prin a va pune capăt? După 18 ani nu s-a schimbat nimic, nici nu se va întâmpla, Dumnezeu face minuni doar în filme nu și în realitate! În zilele noastre se poate vindeca și trata cancerul și nu se poste depresia, va dați seama ce tragic și absurd e?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu vreau sa mai vorbesc despre depresie aici pe TPU
Insa o sa mut putin discutia, mi-am adus aminte de piesa asta

https://www.youtube.com/watch?v=g43pj-pOj4M

zice cam asa "daca as sti ce e iubirea, n-as simti dezamagirea, si oricat ma feresc, tot ajuns sa iubesc!" / nu pot sa ma opresc, sufar si tot iubesc"

pe scurt chiar daca doare, poti sa repeti de zeci de ori un lucru cand nu poti respira fara acel lucru!

de aceea viata nu trebuie abandonata doar pentru ca este grea!

astea este si motivul pentru care oameni care sunt paralizati de exemplu nu doresc sa se sinucida!

viata este o lupta continua!

putini oameni au o viata usora si doar fericita!

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Le dau lor viata mea și ție și va garantez ca nu rezistați 6 luni și va puneți capăt! Sa nu poți ieși doar cu xanax afara e un lucru extrem de grav, și nu o am de câteva luni de 6 ani am lepra asta de anxietate cronica, nici depresia care o am se 18 nu mi-a dat asa dauna,agorafobia îți distruge complet viata și nu ai nici o șansă singur sa o combați, depresia însă cu sport se poate ca forțezi neurotransmotatorii sa elibere serotonina, endorfine și te simți puțin mai bine,mai ales cardio te ajuta mult dar când nu poți sa ieși ca tremuri rău de tot e imposibil sa scapi de depresie ca te termina psihic. Nu stiu de de mai lupt cu problemele astea,e evident ca sinuciderea e singura modalitate dar ceva ma oprește nici eu nu știu ce ori instinctul de supraviețuire ori Dumnezeu ori o forță universala nu știu dar e imposibil aproape sa reziști cu asa ceva,nu zic ca sunt erou național ca rezist dar e horror. Asa se întâmplă când neamul nu te ajuta nici cu o vorba de incurajare, nici părinții nu ma ajutau ca erai inculți și alcoolici cât timp erau în viata, nu știau decât sa se omoare în bătaie de fata cu mine când eram mic, poate și de la ei pornește totul. Mai bine nu ii aveam decât asa părinți.
Psihiatrii si ăștia sunt varza și niște mincinoși infecți, ei nu au nici un interes sa te vindece, ca vindecare = o pierdut un client!

| slayer09 a răspuns:

Depresia se poate trata, dar aici trebuie lupta cu tine. Analizand depresia mea pe cativa ani buni de zile si luptand cu ea, inca nu sunt iesit din depresie, mai am momente si stari d-astea depresive, dar in principiu mi-am inteles depresia, depresia este starea cronica a omului de a vedea lucrurile in negru, gri, de a nu se bucura de nimic, de a inmagazina fricile si neajunsurile in sine insusi. Deci ca sa intelegi mai bine, corpul elimina fel de fel de emotii la anumite ganduri, la anumite stari, in anumite imprejurari la anumite lucruri, corpul invata aceste stari si o ia ca si starea cea normala...asta pe parcursul a mai multi ani, depinde daca in fiecare zi te intalnesti cu starea asta, si cu cat te adancesti mai mult in tine cu atat depresia e mai grea si mai nociva si dureroasa. Iar cu timpul nu te mai poti desprinde de starea asta pentru ca numai stare asta o cunosti, creierul si-a inchis neurotransmitatorii pentru starea de bine, organele care accesa starea de bine nu mai functioneaza, nu mai elimina acea dopamina, serotonina si nu mai lucreaza la capacitatea normala pentru starea de bine. Deci, in concluzie tu acum esti in depresie pentru ca trupul mintea nu mai stie sa fie in starea de bine, ai uitat de starea de bine, nu mai stie ce e bucuria, ce e iubirea, pentru ca nu le-ai mai folosit pe parcursul a multi ani si a ramas intr-o stare cronica de depresie. Acum partea buna este ca starea de bine se poate reface, dar iti trebuie vointa, care si ea e afectata de starea de depresie. Dumnezeu ne ajuta mai ales in starile astea in care esti deznadajduit si depresiv, ne ajuta sa ne redescoperim, ne ajuta sa ne canalizam pe starea de bine, dar aici trebuie ca tu sa fii sincer..sa lasi grijile deoparte si sa fii concentrat la rugaciune atunci cand te rogi si sa vina din inima...si ai sa vezi tu cum Dumnezeu o sa isi verse tot harul pe tine si o sa iti schimbe starea. Dar tu trebuie sa iti schimbi stilul de viata. Ce m-a ajutat pe mine f mult au fost: rugaciunile, cand eram deznadajduit si depresiv, mersul in aer liber singur bucurandu-ma de natura, de pomi, de creatia Domnului, si f mult conteaza si postul, mai ales postul cu apa (cauta pe Youtube si incearca sa te documentezi si sa inveti cum sa face postul cu apa ), sportul conteaza enorm, alergarea, exercitiile pentru muschi, sala. Eu degeaba iti dau sfaturi acum, trebuie ca tu sa iti gasesti calea, bineinteles cu intredere deplina in Dumnezeu, sa lasi frica de moarte ca moartea nu e a ta, e in mainile Domnului, si sa incerci sa experimentezi sa iti gasesti echilibrul. Actioneaza, fa ceva, ca daca stai, nu o sa ajungi la nimic bun. La mine a fost greu, dar nu regret ca am incercat tot ce am putut, pentru ca asa m-am "renascut" pe mine, adica ma inteleg, inteleg si lumea, si am scapat din "fundul iadului meu".

| MrAM a răspuns:

Am experimentat si eu ce inseamna stari depresive, nu sunt sigur daca sa cronicizat. Ce am observat pe parcurs e ca aceste stari reapar in anumite condiții, ca si cand ai lua o raceala cand organismul e slabit.
Cum a mentionat cineva pate fi o dereglare a aportului Dopamina/serotonina si felul in care sunt captați de neurotransmițatori ca si in cazul abuzului de substanțe. Lucruri care ajuta:
-planificarea programului si stil de viața organizat, DISCIPLINAT. Inainte de culcare planificat pe a doua zi de la trezit la ora specifica, mic dejun, toaleta de dimineața, program de lucru, program de miscare, citit, hobby-uri, etc si ora de culcare corespunzatoare.
- practicarea unui sport OBLIGATORIU, in general alergatul am observat ca ajuta mult si exercitiile de respirație. Elimina toxinele din organism, ajuta la detensionarea fizica cat si mentala. Plus creste aportul de dopamina si starea de bine in general. Iti ofera oportunitatea de a seta obiective, obiective care daca le indeplinesti iti va aduce satisfactie.
- Exercitii de respiratie sau meditație.
- Regula de mai puțin
Sustrage lucruri din viața ta sau diminueazale care stii ca nu iti fac bine si cu siguranța stii care sunt alea.
Mai putin timp petrecut la televizor, calculator, telefon. Mai putin timp petrecut la munca daca apare burout-ul, mai putina macare daca esti gurmand, etc Astfel inveți sa apreciezi putinul pe care il ai.
- Educate, citeste, descopera lucruri noi in lumea asta fascinanta si nu te limita.
Ia actiune, cand vrei sa faci ceva aplica regula de 5 secunde.
https://www.instagram.com/reel/C2MF0P-Nz4B/?igsh=anNzc2tnZmR0a25l

| Celdrept explică (pentru MrAM):

Depresia cronica nu e asa grava,anxietatea cronica este,te face praf! Imita foarte multe boli datorita somatizarii,când se manifesta fizic nu mai poți sa faci nimic nici sa muncești, eu ma plâng de agorafobie,asa se numește când nu poți sa ieși din casa,depresia o pot combate cu venlafaxina un antidepresiv foarte bun pentru mine,dar anxietatea asta nu are leac,și dacă nu se ameliorează îți dai seama ca nici depresia! E nasol deja sunt dependent de xanax și fizic și psihic,nu știu cu ce sa le înlocuiesc sa meargă bine pe anxietate și atacuri de panica,agorafobie, am încercat de toate și nu a mers.
Se va vindeca cancerul în câțiva ani cu pastile sau alte tratamente dar bolile astea psihice sunt o mare enigma, nimeni nu cunoaște mecanismele nici oamenii de știință, au o complexitate de neînțeles. Când ești la greu toți te părăsesc asta e chestia, dacă aveam mulți bani toți ma cautau asa e nația noastră.

Răspuns utilizator avertizat
| alinamocan39 a răspuns:

Ați încercat un pic de terapie cu vreun psiholog/psihiatru? Poate vă ajută … sinuciderea nu este o soluție! Doar veți provoca durere celor care vă iubesc. Cum spune terapeutul meu, încearcă să nu rămâi singur, să fii mereu în prezența cuiva, și ține creierul ocupat prin diferite activități care îți fac bine. O să fie bine. La mine este acum o perioadă grea, unde m-am rugat mult și Dumnezeu nu m-a ajutat din păcate, gândurile mă ucideai, a doua zi am plecat la o consultație la psiholog. Crede-mă ca ajută. Dacă simți ca nu rezonezi cu unul, încearcă cu altul.

| Simpatic a răspuns (pentru alinamocan39):

Buna @alina, ma bucur ca s-a alaturat comunitatii inca o membra cu capul pe umeri
insa domnul @celdrept are o situatie putin mai grea acum, incat nu cred ca isi poate permite sedinte sustinute la un psiholog, unde stim cu totii ca 1 sedinta dureaza 50 de minute si costa in jur de 150-250 de lei!

ma scuzi bro ca am adus asta in discutie, dar trebuia sa clarific caci domnisoara nu avea de unde sa stie!

daca s-ar fi vindecat cineva dupa 1 sedinta la psiholog, ce bine ar fi fost, dar ma tem ca nici dupa 100 de sedinte nu te vindeci!

nu o sa intru in polemici cu voi cei pro psiholog, doar iti zic ca ma bucur ca ai scris de bine si ai dat dovada de bun simt si de spirit civic! un lucru carora le lipseste multora din cei care se dau mareti aici, le lipsesti si aici spiritul civic, empatia si bunul simt, dar nici in viata reala mancatorii acestia de pe TPU ( special la adresa unor melteni de aici care stiu ca la ei ma refer!) si in viata reala sunt tot mancatori si tot capete plecate care nu AU LUAT ATITUDINE NICIODATA! Deci ce cuvant ar trebui sa aiba acestia chiar si aici daca ei sunt ipocriti in realitate!? fatalai carora le pasa doar de ei, de nimeni altcineva, dar maraie pe aici cum ca ei fac dreg leg si sunt persoane importante!

| Celdrept explică (pentru alinamocan39):

Nu ma iubește nimeni nu mai am părinți, mi se rupe mie de durerea pe care o las, nici nu ai idee cât de rău ma chinuie, sufăr de 18 ani de asa ceva, e o eliberare dacă as muri.

| alinamocan39 a răspuns (pentru Celdrept):

Îmi pare rău nu știam … cred ca totuși poți să încerci să îți găsești putere din ceva. Nu cred ca nu ai nici o plăcere în această viață, ceva care îți face măcar un pic de bine. Îți doresc din suflet să te regăsești și să faci alegerile potrivite pentru tine

| Celdrept explică (pentru alinamocan39):

Am și o anxietate foarte urata nu doar depresie și nu o pot depăși. Încă nu mi am pierdut speranță am auzit ca unii fac reprogramare a subconștientului și mulți au scăpat de probleme similare dar nu îmi permit financiar ca în loc sa merg la terapeuți ca un prost m-am dus și am jucat la jocuri de noroc.

| alinamocan39 a răspuns (pentru Celdrept):

Îmi pare foarte rau, pe mine m-a ajutat cât de cât și terapia pe cuie

| Celdrept explică (pentru alinamocan39):

Ce terapie e asta? Cuie? Hmmm sper ca nu te referi la ce ma gândesc eu laughing
Tu ce probleme ai avut?