| Joker3134 a întrebat:

Dacă bei 3 ani si de zi câte un suc cola pe zi de 2l te poate afecta?

15 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Normal ca te afecteaza.
Eu mai beau din cand in cand Cola Zero adica fara calorii dara zahar dar si alea sunt destul de nocive, mai bine nu mai bem deloc ca nu e bun.Dar stiu ca e greu de abtinut.

| Adry05 a răspuns:

Clar

| Bondarel99 a răspuns:

In niciun caz.
Doar 2 l?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In 3 ani?
in 3 luni incepe sa iti creasca burta si sa nu mai dormi noptile

| doctorandus a răspuns:

Cola are foarte mult zahar. Bine, exista si Cola fara zahar.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca a trebuit sa pui intrebarea asta, te-a afectat deja sigur.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Normal ca te afecteaza atata zahar, cafeina si alte mizerii ingurgitate zilnic. Daca mai si fumezi, la 30 de ani o sa ai proteza dentara rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am consumat multi ANI (6+) 2l de cola zilnic(cateodata luam de alt gust, dar COLA era baza) apa nu beam deloc, si nu am avut probleme de sanatate. Glucemia este OK tinand cont ca pe langa COLA bag si dulciuri. + 3 Cafele/zi de la cafele Am inceput sa simt ceva "palpitatii" dar numai dupa un eveniment traumatic/stres(de lunga durata) deci nu pot spune ca din cauza cofeinei

Răspuns utilizator avertizat
| Kerre a răspuns:

Ce se intampla in corpul tau dupa ce bei o Coca-Cola:

- in primele 10 minute: 10 lingurite de zahar iti intra in organism (100% din cantitatea recomandata zilnic). Nu vomiti imediat din cauza abundentei de dulce pentru ca acidul fosforic taie din greata.
- 20 de minute: zaharul din sange cauzeaza un exces de insulina. Ficatul tau reactioneaza la acest lucru transformand cat mai mult zahar in grasime.
- 40 de minute: absorbtia de cafeina e completa. Ti se dilata pupilele, iti creste tensiunea si ca raspuns, ficatul elibereaza mai mult zahar in sistemul circulator.
- 45 de minute: corpul tau creste productia de dopamina, stimuland centrii nervosi ai placerii din creierul tau.
- >60 de minute: acidul fosforic uneste calciul, magneziul si zincul din intestinul subtire, provocand o crestere a metabolismului.
- >60 de minute: Proprietatile diuretice ale cafeinei intra in joc (iti vine sa urinezi). Evacuezi calciul, magneziul si zincul ce erau destinate oaselor, precum si sodiu, electrolit si apa.
- >60 de minute: pe masura ce abrambureala din tine se calmeaza, vei avea o lipsa de zahar. Esti iritabil, nervos si/sau lipsit de vlaga. Practic ai eliminat toata apa din Cola si odata cu ea, si o multime de elemente nutritive ce puteau fi folosite de catre organismul tau spre exemplu, in abilitatea de a te hidrata sau in intarirea oaselor si dintilor.

Toate acestea sunt urmate in orele viitoare de o lipsa de cafeina.

P. S.: Nu Coca-Cola in sine e dusmanul aici. Este vorba de combinatia dinamica dintre o cantitate enorma de zahar, cafeina si acid fosforic, iar acestea se gasesc in aproape toate sucurile de pe piata.

| Doja a răspuns:

Da, iti afecteaza dintii (daca ai asimilare de calciu mai slaba se vor eroda incet incet), iti afecteaza pancreasul care trebuie sa secrete insulina pentru a primi zaharul (ceea ce duce la diabet), iti afecteaza creierul pentru ca e exces de cofeina si zahar, iar daca ai vreo inflamatie in organism sau infectie ti-o hraneste pentru ca zaharul e mediu de cultura.

| giulia283 a răspuns:

Logic că da! Incearca sa nu mai bei asa mult iti afecteaza ficatul!

| QueenOfLeon a răspuns:

Cu siguranta. Intr-o singura doza de Cola sunt adaugate 10 lingurite de zahar. Imagineza-ti cat zahar exista in 2 litri.
Noua ne este recomandat sa consumam maxim 6 lingurite de zahar pe zi (asta incluzand zaharul din alimente).
Exista risc de diabet de tip 2 si de boli cardiovasculare.
Imediat dupa ce ai consumat Cola nivelul de insulina creste, iar ficatul ajuta la transformarea glucozei in lipide.
De asemenea, de la cafeina creste presiunea arteriala.
Ca sa nu mai spun, indulcitorii artificiali nu sunt benefici pentru organism si cresc riscul pentru dezvoltarea afectiunilor cardiovasculare.

| XminyoongiXx a răspuns:

Cola îndepărtează rugina, așa că tu ce crezi?laughing) Cum ar reacționa corpul tău la atâtea chimicale? Mi se pare o prostie să te gândești la așa ceva, apai să îți faci un obicei din asta. Doamne ferește!

| 666Satan666 a răspuns:

Da' de ce 3 când poți 4?