| grigor3 a întrebat:

Daca lucrezi ai medical pe gratis? adica daca faci accident sa presupunem pe gratis faci totul ca nu inteleg!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca faci accident si nu esti asigurat medical privat si nici nu platesti cotizatie la Casa de Sanatate, platesti tot: de la ambulanta, spitalizare, tratament, absolut tot.

| grigor3 explică (pentru Violleta2022):

Cum sa fii asigurat medical privat? trebuie neaparat sa ai serviciu? gen poate ai o afacere ceva!

| Violleta2022 a răspuns (pentru grigor3):

Sa ai asigurare medicala privata, inseamna ca te inscrii la o firma de Asigurari (similara cu cea de; a masini precum, casco, dar este pentru oameni), unde platesti lunar o suma fixa, iar cand te imbolnavesti, asigurarea plateste toate facturile pentru tine, de la analize, operati, facturile medicilor samd.
Pentru a avea asigurare medicala privata, nu trebuie sa fii angajat, dar trebuie sa ai venituri cu care sa poti face platile lunare catre compania de asigurare (poti fii freelancer, poti fii patron, poti fii intretinut de parintii bogati samd).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca faci partea din categoria celori asigurati (salariati, elevi, studenti, pensionari ) atunci ai servicii medicale gratuite