| Andreimat a întrebat:

Dacă se întâmplă ca cineva sa spargă un geam de la microbuz si sa fuga iar tu ca agent nu apuci sa il prinzi tu ca agent plătești pagubele?

6 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

E discutabila treaba daca nu al prinzi.Nu ai ce plati.Nu in toate cazurile poti prinde infractorii. Daca iti da unul cu un spray in ochi mai poti sa al prinzi?!? sigur ca nu, deci ala a scapat si nu poti sa platesti sau sa fii data afara din srvici ca ala a scapat.Totull este discutabil si relativ fiindca este functie de caz si in special de imprejurari.

| anonimg a răspuns:

Nu vei plăti în astfel de cazuri. Totuși, poliția va putea ancheta cazul să vadă dacă tu ți-ai desfășurat în mod corespunzător atribuțiunile/sarcinile de serviciu; dar și dacă patronul și-a luat toate măsurile legale pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor din parcurile auto (de exemplu dacă au fost instalate camere video).

| Andreimat explică (pentru anonimg):

Nici daca se fura?

| anonimg a răspuns (pentru Andreimat):

Nu știu ce să zic. Probabil va fi la fel ca în cazul pagubei de mai sus, dar cu o gravitate mai mare. Trebuie să ți se dea în scris sarcinile de lucru, și trebuie să fie scris acolo ce se întâmplă în cazul unui furt sau alte pagube.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Va rog impuscati-ma.

| Andreimat explică:

La paza zic.