| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt nascut in Grecia pot face pasaport Grecesc?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca ai cetatenia greaca sau nu. Daca nu ai cetatenia nu poti avea pasaport grecesc.

| Iani18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am doar certificat de nastere.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iani18):

Certificatul de nastere se intocmeste si pentru cetatenii romani in tara unde a avut loc nastere, urmand a fi preschimbat cu certificatul romanesc la reintoarcerea in tara.
Nu cunosc legea cetateniei din Grecia, respectiv daca se acorda cetatenie celor nascuti acolo, chiar daca parintii sunt cetateni straini. Intreseaza-te in Grecia si vezi care este legea.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai cetatenie, da.

| Iani18 a răspuns (pentru darrio2007):

Am certificat de nastere.

| darrio2007 a răspuns (pentru Iani18):

Ar trebui sa poti face pasaport. Nu cunosc legea lor.