| Radandam a întrebat:

Dacă termin primii 3 ani de facultate la istorie, și la urma vreau sa fac master la geografie, voi putea preda Istorie la școală gimnaziala, și Geografie la liceu?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Scuze pentru ironiile anterioare in avans. Da, pentru ca acum poti sa faci master si pe alt domeniu si se poate preda, atata timp cat urmezi si modulul pedagogic de nivel 2. Din cate stiu poti preda si istoria la liceu, la masterele de istorie se aprofundeaza unele aspecte, dar alea nu intra in preuniversitar. Totusi daca vrei sa fi 100 sigur cel mai bine e sa suni la DPDD.

| ancaval a răspuns:

După ăștia 3 ani trebuie să iei licența și să faci cursuri DPPD, care nu țin mult, și poți preda în școala generală.

Faci master istorie, cum adică geografie? Ești profil istorie-geografie? Nu era istoria singură? Probabil s-au schimbat multe.
Cel mai bine ar fi să întrebi un profesor de la tine de la facultate, sau la secretariat.

Succes! O să fie fain!