| Oliwer123 a întrebat:

Daca tigarile sunt chiar asa de periculoase (asa sunt presupuse) de ce nu sunt scoase de pe piata romaneasca cum sunt de altfel drogurile si ce alte substante mai exista.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca esti o tara democrata, care nu-ti poate interzice sa faci ceva ce iti place, dar te avertizeaza ca tigarile iti pot provoca mortea.
Acum, daca esti idiot, este alegerea ta sa mori, ca doar nu ti le baga nimeni in gura.
Daca esti inteligent, judeci si singur si aleg sa nu fumezi, ca sa nu faci boli grave de plamani sau cancer.

| Freya1 a răspuns:

Sunt periculoase ca iti afecteaza sanatatea dar iti fac rau in timp nu la fel de repede precum drogurile puternice.Iar de scos nu le scot deoarece se fac bani cu ele.E alegerea oamenilor daca vor sa fumeze si ce fac cu bani lor

| T2LS a răspuns:

Pentru că sistemul este prost. Mai nou, este la modă să pui pe pachete imagini urâte, care deseori ajung la ochii copiilor, ca să convingi oamenii să nu le mai cumpere. I-auzi, ce auzi în ziua de azi. De parcă pe ei îi interesează de ce apare pe acel pachet.
Pe lângă asta, se tot scumpesc și se tot scumpesc. Nu sunt ceva ÎLEGALE prin lege. Legea însuși spune că țigările astea sunt legale, pentru că așa au dorit niște nene, să dea românii noștrii 13 lei pe un pachet de țigări și să moară de cancer la plămâni. Consumate în exces sau nu, țigările tot sunt nocive. O țigară este foarte nocivă, mai nocivă sunt două, trei și așa mai departe. Dacă mai nou oamenii vor să moară pe banii lor, să o facă. Sunt liberi, pentru că așa se trăiește în Romania. Bun venit!

| Dan193 a răspuns:

Si fast food-urile iti fac rau, dar n-ai sa vezi sa inchida toate mcdonald's-urile din Romania. Daca te mai gandesti, si bauturile racoritoare, si alcoolul, si cafeaua, etc.
Eu mai degraba zic sa legalizeze drogurile, cu toate ca n-am degand sa le folosesc, n-are statul ce ne interzice noua dreptul la libera alegere.

| pumpkinky a răspuns:

Vad si ma minunez...de ce scriu unii, TOATE DAUNEAZA ce este folosit in exces, tigarile, alcoolul, etc.
ce zicea dra Bucur mai sus ca producatorii nu vor sa le scoata, doamneeee maree ti-e gradinaaa, producatorii le PRODUC, dar DOAR guvernul poa' sa dea o lege ca sa le scoata, nu producatorii, si niciodata nu o sa se scoata dupa piata tigarile, toata lumea face bani cu ele (ma refer la cei care le vand, ori pe cai legale sau nu, dar le vand).

| pumpkinky a răspuns:

Ps. fraieri sunt cei care le cumpara, normal...

| BucurCristina a răspuns:

Eu cred ca producatorii de tigarii nu vor sa le scoata pentru ca nu le mai ies lor bani, ei le scupesc tot mai mult ca sa nu le mai cumpere lumea dar ele sunt si mai cuparate si celor care le vand le ies o tona de bani. FUNDA!

| Davidovski a răspuns:

Salut! Raspunsul la aceasta intrebare este atat de jegos precum legile din tara asta, e un raspuns simplu.
La inceput cand au fost adaugate pe piata au avut un succes enorm, iar guvernul le-a lasat pe piata impreuna cu alcoolul facand astfel cresteri enorme de bani. tongue
Despre droguri, iti vine sau nu sa crezi, alea sunt folosite in medicina, si au fost scoase de pe piata intrucat sunt mai periculoase decat tutunul si alcoolul, daca nu ar fi fost scoase, nu ar mai fi destule pentru medicina.
Sper ca m-am exprimat clar si ai inteles ideea. happy

| Denis123456 a răspuns:

Oameni ar da in depresie, mai ales fumatori, dar daca s-ar interzice, romanii nefumatori ar putea fi dealeri de tigari, si ti-a face profit ioioi. dar nu sunt sanse sa se ilegalizeze tigarile.

| SpKH a răspuns:

Pentru ca din 26 lei cat e un pachet, 10 lei se duc la stat. E acciza mare si ar scadea fondurile. Si din cate observi, in ulti.a vreme mai ales se supraimpoziteaza si apa