| anonim_4396 a întrebat:

Daca tragi pe nas o pastila de paracetamol pulbere, ce se poate intampla?

7 răspunsuri:
| nuarde a răspuns:

Poți sa mori, mai ales dacă ești alergică la paracetamol! Dar, dacă vrei să faci un experiment, să te filmezi, apoi pui pe youtube să vedem și noi. Vrem și noi să rădem! :*

| Jipa95 a răspuns (pentru nuarde):

Doar am intrebat, nu vreau sa incerc absolut nimic, sunt doar curios

| Lynnfield a răspuns (pentru Jipa95):

Că şti sau nu, cu ce te poate ajuta?

| Andreeaaadc a răspuns (pentru nuarde):

Păcat că prostia nu face victime. ai fi murit până acum laughing))

| yonela30 a răspuns:

Acum se trage pe nas tot ce găsești: cretă, paracetamol, aspirină laughing. Serios vorbind bănuiesc că in momentul acela ustură groaznic, o să te înroșești și o să strănuți, o să-ți dea lacrimile dar din câte am auzit n-ar avea efectul unui drog (chiar atunci pe loc)deși aspirina este considerată oarecum un drog ușor pentru ca poate da dependenta. Daca exagerezi, in cazul aspirinei, o să inceapa sa-ti tiuie urechile, sa-ti slabeasca auzul, voma, stare de lesin, febra, deshidratare, gura uscata etc iar in cazul paracetamolului, anorexie, greata, varsaturi, somnolenta, confuzie, tahicardie, hipotensiune. E posibil ca după să ai răceli mai dese, daca tragi pe nas în mod repetat un medicament organismul tău ajunge să se obișnuiască cu el și atunci când ai intr-adevar nevoie de ele (cum ar fi o operatie sau o boala care se trateza cu medicamentul respectiv) nu-si mai fac efectul. Pe lângă toate astea aspirina afecteaza coagularea sangelui si paracetamolul poate ataca ficatul. Și intr-adevar daca esti alergic/a poti sa mori pe loc.

| Gaby3852 a răspuns (pentru yonela30):

Te ustura puțin nasul, dar în rest nu se întâmplă nimic, nu are nici un efect paracetamolul, am încercat, și unele pers. ziceau ca amețești, ție rau, etc, dar nu e adevărat, te ustura vreo 3-4 minute nasul, și o sa simti o amărăciune în gat

| Editufin a răspuns:

De obicei se simte ca si cum a lu-a un somnifer pentru ca dupa cateva ore dupa ce incepe sa isi faca efectul ti si face somn, faza ca daca tragi paracetamol pe nas si mori nu este adevarata dar daca tragi mult si o perioada foarte lunga o sa iti strici ficatul dar asta se poate intampla si daca faci supra doza sau daca esti dependent si la orice raceala iei paracetamol pentru ca o sa devina ceva normal pentru corpul tau sa fie obisnuit cu aceasta substanta si dupa o sa ai o imunitate mai slabita si daca o sa ai febra sau virusi gripali sau alte simptome la care se trateaza cu paracetamol nu o sa te ajute la nimic o pastila sau doua de paracetamol, nu vreau sa zic ca nu mori de la el ca de la orice medicament poti muri daca faci supra-doza.
Daca esti curios cum se simte prima data cand tragi pe nas sa stii ca nu o sa simti nimic diferit in primele 2 ore, de abia dupa aia o sa simti poate cum ti se slabeste muschii de la picioare si incepi sa fi indiferent dar constient cu tot ce se intampla, asta in caz daca stai treaz. De obicei ai o stare de somn incontinu.