| Andreea_Hoble_1993 a întrebat:

Daca vreau sa imi iau aparat, foto, ce ar trebui sa stiu prima data? Ce trebuie luat in evidenta?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Prima și prima dată trebuie să-ți răspunzi la întrebarea: la ce fel de fotografii o să-l folosești? De excursii, de portret, de reportaj, amestecate...
pe urmă, dacă vrei să publici pe undeva pozele (sau să le tipărești), cât de mari vor fi? (de asta depinde mărimea senzorului în Mpixeli).
Pe urmă, mai depinde și de ât de pricepută ești în ale fotografiei: poți lucra cu setări manuale, sau orice nu e pe automat te depășește?
După ce știi clar ce vrei, începi să cauți aparatul potrivit.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Din moment ce nu stii nimic, esti incepatoare, ar fi bine sa faci "scoala" pe un aparat compact. Nici mai tirziu nu iti recomand unul scump. Profesionistii si snobii folosesc DSLR-uri dar numai profesionistii fac cu adevarat fotografii cu ele.