| OnlyDga a întrebat:

Daca vreau sa platesc ceva cu cardul de exemplu in lire sterline, iar eu am pe card lei. Se poate? De exemplu am cautat pe net si 6, 99 gbp acum e aproximativ 39, 11 lei. Deci daca am 40 de lei pe card ar trebui sa imi ajunga, nu? Se converteste automat, si se ia in calcul cursul valutar din momentul respectiv?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

40 lei pe card nu-ti ajung.
Banca face conversie din lei in GBP (eventual si prin euro), la care mai adauga si comisionul de transfer interbancar. Comisionul de transfer este destul de mare, deseori poate fi mai mare decat suma mica transferata!
Intereseaza-te la banca ta de detalii!

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

La platile online sau la pos nu iti ia nimeni comision interbancar indiferent de valuta.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Poate acum s-a mai rezolvat ceva, dar cu cativa ani in urma am patit URAT la o plata internationala, e drept, facuta la o caserie bancara (cunoscuta, internationala).
A trebuit sa platesc in contul unei firme din UE (care are alta moneda decat euro) o suma cu valoare normala de cca 20 lei.
In final, suma "s-a umflat", iar totalul a ajuns aproape la 100 lei (comision de transfer + 2 conversii in- si din euro).

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nu vorbeam de operațiuni bancare. Alea sunt comisionate serios. Vorbeam de plata la comercianți

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Si la plati la comercianti nu se fac acelasi operatiuni bancare?

| InvatamProgramare a răspuns:

Se converteste automat dar fiecare procesator de plati face propria lui conversie. Adica e posibil ca sa foloseasca cursul valutar + 1-2%

| BogdanM275 a răspuns:

Da poți, conversia se face automat.