| anonim_4396 a întrebat:

Dau fundiță.
Ase, vreau sa îmi deschid un card, in principal sa plătesc online cu el, dar vreau sa și pun bani pe el și invers(sa scot), și să îmi vină alocația pe el.
Sunt posibile toate astea?
Am 14 ani, se poate pe numele meu? Dacă nu, îl fac pe numele unui părinte.
Mă gândesc la ING, sau o bancă cu internet banking foarte bun, știți voi? Aștept recomandări.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| MoonWolf a răspuns:

Deci,cauta o banca cu cea mai mica taxa, unul dintre parintii tai vor trebuii sa mearga la banca respectiva, sa faca un card, dupa ce ti se da cardul (1 saptamana-1 luna), faci un extras de cont, te duci la D.M.P.S-ul (Direcţia de Muncă şi Protecţie Socială)din orasul tau, vei cere o cerere pentru primirea alocatiei, ca si asta http://www.protectiacopilului6.ro/......copil.pdf. Completezi formular-ul si gata!
Daca nu esti sigur din ce ti-am raspuns, poti intreba banca respectiva la care ai facut cerere pentru card, cum sa procedezi(ar fi o varianta mai buna)

Daca vrei mai ai 2 optiuni.

1. Daca unul dintre parintii tai au un cont bancar sau un card,poti sa iti faci un cont de Paypal,si poti,,lega'' contul bancar/cardul de el, dar tine minte sa treci CNP-ul Parintel-ui respectiv(foarte important, caci daca iti treci CNP-ul tau, atunci, contul tau poate fii inchis, si iti pierzi totii bani de pe el).

2. Poti sa iti creezi un My Paysafecard, eu cont online, unde poti sa iti introduci pin-urile de la cardurile paysafe ce le-ai achizitionat(ele pot fii de 25; 50; 100; 200 si 300 de RON), bineinteles ca vei putea platii cu ele in orice platforma suporta paysafe (Steam; G2A; Posibil Freelancer; etc)
Poti creea un paysafe card,in zone paypoint,care sunt de obicei in Penny/Kaufland/Profi
Arata ca si niste ATM-uri,acolo poti sa platesti Facturi,Bitcoin-uri, Paysafe etc.

Dar in fine, eu cred ca tu ai nevoie de un card, ca sa poti participi in diferite,, proiecte'' pe site-uri ca si Freelancer.

Dar oricum, sfatul meu e sa intrebi o banca mai bine.
Succes.

| anonim_4396 explică (pentru MoonWolf):

Multumesc...happy

| MoonWolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere,ti-as recomanda sa te oferi pe gratis,stiu cum suna, dar ma refer la inceput ar trebui sa iti cresti o reputatie, creeazati un nume care sa fie usor de retinut, intra pe diferite Forum-uri ce au nevoie de o persoana ce are cunostiinta in : HTML; Python; C++; Java etc.
Si incearca sa te oferii pe gratis, creeaza-ti un canal de Youtube, si un site(posibil tu ai unul deja)ca sa potii sa iti faci prezenta mult m-ai cunoscuta.Pe site si pe Youtube,fa un videoclip,sau descriere de ce esti capabil.

Daca vrei sa facii banii usor,creeaza un profil in GoFundMe,cu titlul "Raising money to advance my Programming skills" sau ceva de genul,si oamenii o sa iti doneze banii.
Asta e o metoda ce o folosesc multi oamenii, fie o fac pe,, la spate,, si spun ca au banii pentru caritate sau pentru studii sau pentru = INSERT ANY LIE YOU THINK IT WILL WORK = si gata, sau potii fi pe fata si faci o campanie pentru a primi banii, fara a face nimic, cum a facut tipul asta https://www.gofundme.com/make-me-do-nothing.

Iti urez succes in cariera ta, pentru moment eu ma voi intoarce la invatat Python XD

| anonim_4396 explică (pentru MoonWolf):

Multumesc si apreciez. happy Da, la inceput fac pe gratis..si eu incerc sa invat Python, dar ahhh...succes!