| GabiCh93 a întrebat:

De ce de fiecare data cand inchid calculatorul imi apare ceva de genu' "explorer. exe" End Now. Totusi cand dau turn off inchid toate programele din bara... Acu o saptamana mi-am schimbat windows-ultongue
Help!

Răspuns Câştigător
| BeBBeN1SR a răspuns:

"explorer. exe" e fix desktop-ul pe care il vezi, unde rulezi programe, deschizi ferestre si altele. Nicidecum browser, virus, back-up sau ce le mai trece prin cap la astia... laughing
Daca ai decat o saptamana de cand ai formatat, eu zic ca n-ai formatat calumea. Daca n ai fost tu. ci altcineva care ti-a luat si bani pentru asta, eu zic sa l suni sa l kemi sa si refaca treaba calumea! Adica: formatat, instalat windows, driverele de rigoare, net, si programe.
(ma gandesc ca ai formatat fara net nu? Cablul de la net trebuie deconectat pe perioada instalarii windows-ului)

Daca ai pc sa sustina o platforma noua (sistem de operare), renunta la XP, si baga vista sau windows 7 direct. Sunt mult mai stabile si mai usor de intretinut!

Daca esti din Bucuresti, pot veni eu sa ti-l facwinking copila_ostila

Bafta!

3 răspunsuri:
| dany1219 a răspuns:

Programul explorer. exe ruleaza back-up...adica te intreaba inainte se inchizi calculatorul daca vrei sa termine aplicatia.winkingnu e nici un virus stai liniswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa nu-ti mai apara vreodata asa ceva(desi nu e chiar recomandat si "sanatos") atunci fa asta:

Start-->Run-->regedit-->Ok

HKEY_LOCAL_MACHINE-->SYSTEM-->CurrentControlSet-->Control-->WaitToKillServiceTimeout(setezi la o valoare de cateva zeci, ex:20, 30)

Repeti procedura pentru:

HKEY_CURRENT_USER-->Control Panel-->Desktop-->AutoEndTasks(setezi valoarea 1)
HKEY_CURRENT_USER-->Control Panel-->Desktop-->WaitToKillAppTimeout(setezi o valoare mai mica: 10-100).
HKEY_CURRENT_USER-->Control Panel-->Desktop-->HungAppTimeout-->setezi o valoare intre 1 si 10(ideea e sa fie cat mai mica, dar nu chiar 0).

Dupa ce faci astea o sa vezi ca durata procesului de shutdown va fi redusa drastic!

| PachetelDeFericire a răspuns:

Asta mi se intampla si mie. Se intampla pentru ca probabil ai un virus care afecteaza acest browser, sau el nu figureaza ca "inchis" [ adica daca apesti CTRL+ALT+DELETE o sa iti apara windows task manager si poti sa vezi daca s-a inchis sau nu] daca nu s-a inchis poate insemna ca s-a blocat. Sper ca te'am ajutat. Fundita?batting eyelashes