| ZapaciLaa a întrebat:

De ce imi curge sange din nas din senin? ex. mai inainte

5 răspunsuri:
| xamix a răspuns:

Te-o fi batut pretenul tau imaginar rolling on the floor

| RфZaημtzα a răspuns:

Se mai intampla.De la oboseala, cred.Odihneste-te.Si cand mai curge ridica mana dreapta sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe cauze. Cea mai plauzibil ar fi faptul ca apar frecvent in perioada iernii, insa trebuie sa ai grija deoarece pot indica si riscul unor afectiuni grave precum diabet, leucemie, ciroza hepatica, hipertensiune etc.
Sfaturi utile pentru oprirea sangerarii

Aseaza-te pe un scaun tinand spatele drept. Nu lasa capul pe spate pentru ca risti sa inghiti sange;
Prinde-ti narile intre degetul mare si aratator si timp de cateva minute respira pe gura;
Dupa ce epistaxisul a fost oprit, trebuie sa eviti sa sufli nasul, efortul fizic si ridicarea unor obiecte grele;
Daca sangerarea nu s-a oprit nici dupa aproximativ 20 de minute, este cazul sa mergi la spital sau sa chemi ambulanta.

| Ciora_Andrei_1942 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bun raspunsul.

| flamboyant a răspuns:

Ti-ai luat-o in nanau sad