| anonim_4396 a întrebat:

De ce un barbat trebuie sa puna piciorul in casa inaintea femeii?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista asa ceva nicaieri in modul de comportare asa ceva. Doar in localuri intra barbatul primul si femeia dupa. http://www.aktual24.ro/......i-de-baza/

| darrio2007 a răspuns:

Este doar o superstitie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Probabil asa scrie in Coran

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde ai auzit tu asta? Societatea invata baietii de peste tot sa deschida usa unei fete / femei asa ca nu prea vad de unde ai auzit prostia asta.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai,nu e o prostie.Si nu ma refeream la bunele maniere.Se zice ca de anul nou, dupa intoarcerea de la biserica barbatul trebuie sa puna primul piciorul in casa pentru un an plin de prosperitate, pe motiv ca femeia e considerata o pacatoasa.Da, mi se pare o prostie dar nu am inventat eu asta, e doar o superstitie.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai,nu e o prostie.Si nu ma refeream la bunele maniere.Se zice ca de anul nou sau de Paste,dupa intoarcerea de la biserica barbatul trebuie sa puna primul piciorul in casa,in special in cazul fratilor dintre care unul e baiat, iar celalalt fata, pentru un an plin de prosperitate pe motiv ca femeia e considerata o pacatoasa.Da, mi se pare o prostie dar nu am inventat eu asta, e doar o superstitie.

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Vad ca mereu aduci aminte si de religie. La ce te mira? Cand vine vorba de religie, femeia este mereu "sub" barbat. Sunt inca unele tari care femeia nu are aceleasi drepturi ca un barbat. Nu ai ce sa le faci. Au ramas inapoiati.