| Feri5 a întrebat:

De ceva timp, pe telefonul mamei mele apar niște reclame. Vorbesc de telefon, nu de aplicații. Apar la fiecare deschidere a telefonului și le închid dând click pe x. Cum pot elimina astfel de reclame?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt doua situatii.
1. Daca apar reclamele doar la deschiderea browserului atunci faci cum a zis Adrian5575.
2. Daca apar la deschiderea telefonului atunci stergi conturile din telefon si o resetare din fabrica (Factory Reset) te poate ajuta. Atentie mare! Sa nu uiti stergerea contului (macar) de Google (Gmail)!

| doctorandus a răspuns:

Android

Go to Settings > Network & Internet > Advanced > Private DNS.
Select Private DNS provider hostname.
Enter dns.adguard.com as the hostname of the DNS provider.
Click Save.

| NLS a răspuns:

Verifica si in toate setarile telefonului, si in Google Play, nu doar in Chrome.

Incearca sa le fotografiezi si sa urci poza aici.
Ce fel de reclame sunt, de la site-uri/produse cunoscute sau niste bazaconii cu nume dubios?

Sunt de tip pop-up sau apar intr-o fereastra, sau pe tot ecranul?

| Feri5 explică (pentru NLS):

Pe tot ecranul apar, cică ar fi niște jocuri

| Legion7X a răspuns (pentru Feri5):

Vezi ce jocuri ai instalate, sau ce aplicație deschizi. După ce deschizi, o anumită aplicație, sau joc in primele 2sec apare reclama nu? Dacă DA Insemnă că de la aia este. Sau îți apare așa deodată fără să deschizi vreo aplicație sau joc? Eu tot Samsung am. Nu am decât două reclame de la un player și un callrecorder. și acelea apar rar la mine.

| Feri5 explică (pentru Legion7X):

Apare cand deschid telefonul, nu aplicatii si mai stiu eu ce!

| Legion7X a răspuns (pentru Feri5):

Https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tafayor.appwatch

Vezi și tu aplicația asta. Detectează de unde vin reclamele.

| Legion7X a răspuns:

Ce tel ai Xiaomi, știu ăla are reclame?

| Feri5 explică (pentru Legion7X):

Nu. Samsung

| NLS a răspuns (pentru Legion7X):

Are reclame in primele 20 minute dupa ce desfaci cutia, ca dupa le scoti, daca stii cum (si chiar nu e complicat).
tongue

Poti dezinstala aproape ORICE serviciu sau program preinstalat din ele.
Atat cele Xiaomi, cat si altele de la Google sau Android.
Reclamele provin de la niste aplicatii Xiaomi, odata ce ai dezinstalat aplicatiile, adio reclame, eliberezi RAMul...

| Adrian5575 a răspuns:

Intra in Chrome, setari, setări pentru site-uri, notificari si acolo unde scrie "se permite" sterge site-urile pe care nu le cunosti.

| Dintrebare a răspuns:

Daca nu merge dupa ce stergi datele de navigare din browser, inseamna ca e ceva virus. Cauta in magazin o aplicatie antivirus gratuita si da o cautare si vezi ce aplicatii mai are instalate, poate s-a instalat ceva automat dupa ce a intrat pe vreo pagina.

| ReignForest a răspuns:

Știu exact am avut acum ceva ani o problema că aceasta, trebuie să instalezi un antivirus din magazin play și să scanezi din vituși, la mine problema e că aveam la setări-aplicați o aplicație fără nume și am șters-o și a mers.