| Kornuletz540 a întrebat:

De la care companie aeriana pot lua cele mai ieftine bilete, atat pentru zborurile interne cat si cele in afara tarii?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

La zboruri, preturile difera in functie de destinatie si mai ales, de cerere! _!
Si o destul de mare problema PENTRU UNELE DESTINATII, e disponibilitatea locurilor la unele companii.
Cauta Iasi - Dublin la Ryanair laughing)
Cel mai repede poti zbura pe 26 martie.

Daca doresti sa ajungi de la Sibiu la Memmingen, gasesti bilet si maine la WizzAir.

Daca doresti bilete ieftine, trebuie sa le iei cu circa 3 luni inainte.

https://wizzair.com/ro-ro#/

Iti poti face o idee, verificand preturile pentru niste date anume din viitor.

Sibiu - Memmingen-- 17 ianuarie-- 749 RON
https://wizzair.com/......tps?/ro-ro

Sibiu - Memmingen-- 11 februarie-- 319 RON
https://wizzair.com/......ps?/ro-ro/

Sibiu - Memmingen--25 februarie -- 219 RON
https://wizzair.com/......ps?/ro-ro/

Sibiu - Memmingen--4 martie -- 119 RON
https://wizzair.com/......ps?/ro-ro/

PS: degeaba doresti sa iei bilet la Lufthansa, de la Cluj la Frankfurt, DACA (e doar un exemplu) Lufthansa NU opereaza zboruri din aeroportul din Cluj catre Frankfurt.
Asa ca nu te ajuta prea mult faptul ca Lufthansa are zboruri mai ieftine decat WizzAir, daca nu zboara catre orasul dorit de tine (sau din orasul dorit de tine).

Catre destinatii din EU si interne, sunt 3 companii care opereaza zboruri: WizzAir, RyanAir sau Lufthansa. Plus romanasii de la BlueAir.
Accesezi paginile lor, si verifici exact ce doresti sa afli, introducand orasul de unde vei pleca, orasul de destinatie, si data plecarii (eventual si data intoarcerii, daca stii din start cand te intorci).
Nu ai nevoie de cont pentru a verifica disponibilitatea locului si a pretului.
Preturile variaza de la o zi la alta, in functie de cerere. Nu exista preturi fixe.
Deasemenea, daca trebuie sa iei cu tine un bagaj de cala, poti introduce acolo, si vezi la fiecare companie cat costa.
Preturile pentru zbor si pentru bagaje difera de la o companie la alta, insa per total, tot acolo iesi. (unii ofera bilete mai ieftine, dar bagajul e mai scump, si invers la ceilalti).

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de cand cumperi biletul. Daca il iei cu 2-3 zile inainte de zbor, e scump. Daca il iei cu o luna sau mai mult inainte de zbor este mai ieftin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la aia care zboară către destinația ta. Vezi ce zboruri sunt și cine oferă mai ieftin.

| helpforyou a răspuns:

Trebuie sa cauti atent pe mai multe site-uri si din mai multe locatii.
Depinde daca cumperi acel bilet daca esti logat din Romania sau din alta tara. Cunosc persoane care calatoresc f ieftin tocmai pentru ca aleg cu atentie momentu, locatia si sa cumpere din timp.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Atât timp cât are benzină și nu cade de pe cer. Oricare companie e bună

| ZappyTv69 a răspuns:

Hello!
Zborurile trebuie planificate cu câteva luni înainte (2-3). Dacă iti iei cu o săptămână sau mai puțin înainte să nu te mire prețurile. Pretul este definit de locul și data în care pleci. Nu-ți pot spune o anumită companie pentru ca nu stiu unde și când pleci. De altfel, conteaza și clasa, și serviciile pe care le aștepți (masa sau nu). Din nou, și asta depinde de durata zborului. Și iar, câte locuri vrei. Astea diferă foarte mult, și diferențele oricum nu sunt mai mari de 400-1000 de lei. Și uneori plătești și numele, adică dacă zbori cu o companie mai populară, va costa mai mult. Dacă vrei, imi poti trimite în privat unde și când pleci și iti pot găsi eu. Dar poti cauta si tu, 'Zbor București-Amsterdam' (un exemplu). Apoi cauti diverse oferte, sau intri pe site-ul unor companii aeriene și verifici dacă au zboruri la destinația ta, în data în care doresti. Succes! happy

| AlinSamson a răspuns:

Răspunsul depinde de destinația și perioada în care doriți să călătoriți. Există mai multe companii aeriene care oferă bilete ieftine, atât pentru zboruri interne, cât și pentru zboruri internaționale. Unele dintre acestea sunt Ryanair, si Wizz Air.