| mirela15 a întrebat:

De la ce vine expresia: "Stau de sase"?

Răspuns Câştigător
| nda a răspuns:

Intrebarea era "De la ce vine expresia", nu "La ce se refera".
Uita-te la ceas, 12-le e fata, 6-le e spatele. "Stau de 6" - pazesc spatele.
Am mai auzit in filmele americane expresii gen "Watch your six", cam acelasi lucru.

8 răspunsuri:
| HeLp222 a răspuns:

Adica a pazi cat 6 oameni, foarte bine.

| Chiforescu_Marius_1997 a răspuns:

Te acopar eu, te ajut sa nu te vada x, y. cam asa ceva.te avertizez eu daca vine cineva

| mirela15 explică:

Inteleg ca inseamna ca stai ca sa nu vina cineva, sau te pazeasca. Doar ca dc se numeste "stau de 6". Adica dc neaparat de 6? Dc nu de 7 sau de 8? laughing Oricum, nu inteleg care-i faza.

| buna112 a răspuns (pentru mirela15):

De mult timp elevii stateau pe holuri cand nu venea profesorul si daca venea un locuitor iar elevii voiau s-ai faca o farsa cineva statea sa vada daca vine acel profesor inlocuitor si daca venea el striga "sase sase" si daca profesorul auzea intreaba : "ce sase sase" iar copii ii raspundeau ca e o nota. Nu este 7 sau 8 pentru ca 6 e mai rapid si mai usor de pronuntat

| xPoc a răspuns:

Cand te duci la furat sau alt ceva stau se sase inseamna ca te uiti prin jur sa nu vina si sa va prinda sau sa va vada cineva

| SkittxD a răspuns:

Cand zici stau de 6 inseamna stau la panda.
nu sti cand cineva zice 6 6 adica vine cineva care nu ar trebui sa fie acolo

Funda? big grin

| denisastefan a răspuns:

De la paznici

| Paulikk91 a răspuns:

Vine ca sta si numara la ascunsa sau verifica daca vine cineva. Funda?