| nutuxcristian a întrebat:

Deci sa va explic. Am pc cu memorie RAM 512MB, iar placa video NVIDIA GeForce 64MB. Eu vreau sa am Sims 3, dar cerintele minime de sistem pentru acest joc sunt : Memorie RAM 1GB, Placa video 128MB. Eu daca imi mai bag RAM la pc 1GB sa mearga cat de cat bine, mai e nevoie si de placa video sau se echilibreaza?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Asta inseamna ca jocul are nevoie de 1GB ram pentru a functiona corect si de 128 MB ram pentru ca grafica jocului sa fie afisata corespunzator. Iti trebuie mai mult de 1 GB RAM, deoarece sistemul mai trage si el 300-400 MB. Si placa video
de minim 128 MB. Nu se echilibreaza nimic. I-a o placuta de 2GB ram cu aceleasi performante ca si cea originala. (vezi placa de baza) si o placa video de 256 MB.(vezi placa de baza). Oricum, preturile la placile video sunt aceleasi, indiferent ca sunt pe 128 sau 256 MB.
Diferentele mari la pret apar daca sunt pe 64 sau 128 biti.

| nutuxcristian explică (pentru horia2012):

Thanks. happy apropo, unde vad ce memorie ram am? (DDR2, 3)?

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Cu placere. Descarca asta gratis si o sa-ti dea toate datele:
http://www.piriform.com/speccy/download

| horia2012 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Cu placere. Descarca asta gratis si o sa-ti dea toate informatiile:
http://www.piriform.com/speccy/download

| Băă_Bogdan_1994 a răspuns (pentru nutuxcristian):

Dai click dreapta pe My computer si iti apare properties dai pe properties si iti apare tot (ex:gb ram, windows, Gb ghz, etc...)

7 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Cerintele minime inseamna ca jocul se va putea rula. nu inseamna ca va fi si jucabil. de ce nu te joci The Sims 2?

Mai multe tipuri de jocuri pc care o sa-ti mearga aici http://www.tpu.ro/......t-juca-pe/

| stlucian a răspuns:

Ai nevoie si se placa video sad
Ca sa intelegi memoria RAM e pentru "utilitati" iar placa video pentru grafica/rezolutie.Sunt doua lucruri diferite.

| Припять a răspuns:

Sims 2 e mai potrivit pentru cerintele PC-ului tau.